Przejdź do treści

Jak dbać o ogród zimą

Wielu osobom wydaje się, że zima to martwy okres w pracach ogrodowych. Nic bardziej mylnego – to czas, który również można dobrze wykorzystać! Warto dowiedzieć się, co możesz robić w tym okresie, by ogród był piękny i zdrowy na wiosnę.

1. Kontrola zabezpieczenia roślin przed mrozem

Największym wrogiem naszego ogrodu zimą jest oczywiście siarczysty mróz. Jeśli więc przy okazji pierwszych przymrozków nie zabezpieczyliśmy jeszcze wszystkich roślin, to warto wykonać to jak najszybciej – i co ważne, kontrolować stan zabezpieczenia. Należy przy tym pamiętać, że dla osiągnięcia najlepszego efektu warto reagować na zmiany pogody. Jeśli przykładowo w styczniu nadejdą bardzo duże mrozy, to powinniśmy dodatkowo okryć zimujące rośliny. Z kolei gdy pojawi się przedwczesna odwilż, to koniecznie trzeba je odsłonić, by nie dopuścić do rozwinięcia się procesów gnilnych.

2. Usuwanie nadmiernej ilości zalegającego śniegu

Mimo, że śnieg w niewielkiej ilości pozytywnie wpływa na zimowanie roślin, to intensywne jego opady będą już kłopotliwe.Nadmierne ilości śniegu w ogrodzie to spory problem. Duże jego ilości są w stanie nawet zniekształcić czy połamać gałęzie drzew i krzewów. Dlatego też nadmiar białego puchu trzeba zgarniać z koron i gałęzi. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku trawnika Niewielka warstwa śniegu nie jest tu problemem, jednak w przypadku dużych opadów warto zgarnąć jego nadmiar pod drzewa. Dzięki temu na trawniku nie powstaną po roztopach „bajorka” z pośniegowej wody. Koniecznie trzeba też pamiętać, by na trawnikach nie wydeptywać w śniegu ścieżek. Ubita warstwa śniegu bardzo negatywnie wpłynie na rosnącą pod nim trawę .

3. Konserwacja i czyszczenie sprzętu

Kolejną ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać zimą, jest zabezpieczenie używanego przez nas sprzętu ogrodniczego. W przeciwnym wypadku okres zimowy, a więc wilgoć, zmiany temperatur i brak użycia bardzo negatywnie odbiją się na ich stanie. Przede wszystkim koniecznie trzeba oczyścić wszystkie używane narzędzia i dokładnie osuszyć – szczególnie ich metalowe części. Elementy ruchome, sprężyny i zatrzaski warto dodatkowo nasmarować olejem, by nie zardzewiały. Odpowiedniej konserwacji należy poddać też kosiarki – oczyszczając i ostrząc noże, sprawdzając mechanizmy i naoliwiając elementy ruchome.

4. Przycięcie i zabezpieczenie drzew i krzewów

Kolejne ważne zimowe prace związanie są z zabezpieczeniem i przycięciem drzew oraz krzewów. Jeszcze przed nastaniem mrozów i dużymi opadami śniegu warto je pobielić. Dodatkowo można też założyć osłony na pnie młodych drzewek, by zabezpieczyć je przed obgryzaniem przez zwierzęta. Jeśli tylko aura sprzyja (brak mrozu) to warto wykorzystać okres zimowy i przyciąć gałęzie oraz prześwietlić zarówno drzewa i krzewy. Szczególnie dotyczy to chorych, krzywych czy krzyżujących się gałęzi.

5. Przygotowanie zmiany aranżacji ogrodu

Okres zimowy to też doskonały czas na wprowadzenie gruntownych zmian w rozplanowaniu ogrodu.

Prace planistyczne i przygotowawcze w kierunku zmian aranżacji ogrodu możemy prowadzić zimą praktycznie cały czas. Brak liści i zieleni dodatkowo im sprzyja, gdyż nic nie zasłania nam widoku. Realizację zmian możemy z kolei wykonać, jeśli tylko nie ma dużego mrozu i ziemia nie przemarzła na większą głębokość. W sytuacji takiej możemy zająć się wytyczaniem nowych rabat, ustawianiem obrzeży ogrodowych czy np. wymianą starych płyt chodnikowych na bardziej zielone rozwiązania. W tym wypadku optymalne wydają się kratki ogrodowe, które potem możemy wypełnić kamieniami czy też wiosną posadzić w nich trawę .

Wbrew pozorom zima to bardzo ważny czas w ogrodzie. To wtedy bowiem trwa walka o piękny ogród na wiosnę. Od skuteczności naszego zabezpieczenia roślin przed zimnem i śniegiem zależeć będzie, jak będą one rosły przez resztę roku. Okres zimowy to też doskonały czas na gruntowne zmiany w samej koncepcji ogrodu – warto więc go dobrze wykorzystać!

POZDRAWIAM . GOSIA BOŁKROWIC

Skip to content