Przejdź do treści

Prelekcja współtwórcy „Słownika mowy mazurskiej” Pana Roberta Arbatowskiego

W czwartek 12.12.2019 mieliśmy niewątpliwą przyjemność gościć w naszym Domu Pana Roberta Arbatowskiego, jednego z redaktorów Tygodnika Szczytno, Prezesa Stowarzyszenia Związku Mazurskiego. Podczas spotkania Pan Robert opowiadał Uczestnikom o „mazurskiej gadce”, zaprezentował też „Słownik Mowy Mazurskiej”, którego jest współtwórcą. Napisanie książka jak twierdził Pan Robert, nie była łatwym zadaniem, jej opracowanie, zebranie słów trwało kilka lat. Jak czytamy w przedmowie książki „Prezentowany zbiór stanowi (…) hołd, który składamy naszym przodkom – mieszkańcom Ziemi Mazurskiej, jako dowód pamięci, wdzięczności i miłości.”

Uczestnicy naszego Domu przyjęli Pana Roberta z dużą życzliwością, z zainteresowaniem słuchali historii jaką dzielił się z nami , m.in. opowiadał o spotkaniach z osobami, które do tej pory posługują się mową mazurską, a trzeba przyznać, że nie jest to liczna grupa. To właśnie dzięki wspomnieniom ich pamięci oraz pamięci własnej i opowieściom dziadków i rodziców Pana Arbatowskiego powstał nietuzinkowy pierwszy zbiór słów mowy mazurskiej, zebrany w słownik którego kilka egzemplarzy otrzymaliśmy. Jedną z ciekawszych postaci, o której usłyszeliśmy podczas prelekcji, był konsultant książki Pan Paweł Szutow – młody dwudziestoletni, pasjonat mowy mazurskiej, który sam w wieku trzynastu lat nauczył się języka polskiego. Tym bardziej jest to zadziwiające, iż jest rdzennym Rosjaninem urodzonym w Sankt Petersburgu , a inspiracją do nauki był serial „Czterej Pancerni i pies”. Obecnie jest studentem filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Pan Robert zwiedził całą naszą placówkę, był pod ogromnym wrażeniem prac zdobiących ŚDS, a także szopki Bożonarodzeniowej, która po raz pierwszy stanęła w holu obok naszej choinki. Zapewniał, że jeszcze nie raz zagości w naszych progach, że jest pod dużym wrażeniem życzliwości z którą się spotkał odwiedzając nasz Dom i działań z nim związanych. Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnie spotkanie, a dobre relacje, które zostały zawiązane, będą z powodzeniem kontynuowane w przyszłości, może nawet we wspólnych projektach. Dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie i podzielenie się z nami wiedzą, przypomnienie o tożsamości narodowej, o której „decyduje język, kultura, historia i poczucie świadomości narodowej”. Jeszcze raz dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Skip to content