Przejdź do treści

Twórczość

23 maja 2018 roku wzięliśmy udział w konkursie plastycznym pt. „Kocham Cię Polsko”. Organizatorem był Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolnicy, impreza odbyła się w Lubominie. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie obrazu na blejtramie w formacie 50x60 cm w technice Mix Media. Pracę pod kierunkiem terapeuty Pani Beaty Federowicz rozpoczęliśmy 25 kwietnia od zapoznania się z techniką zdobniczą. Polega na łączeniu wilku materiałów tworzących w rezultacie wypukłą powierzchnię podobrazia. Zadanie powierzono chętnym Paniom – Pani Teresie Drężek oraz Pani Ingridzie Trzcińskiej.

Pierwszym etapem była burza mózgów związana z hasłem konkursowym. Wspólna praca koncepcyjna doprowadziła do powstania obrazu, który przedstawia popiersie kobiety z profilu – w domyśle Polski. Postać kobiety zbudowana jest z elementów, które współtworzą i opisują nasz kraj – włosów z mchu, gałązek i szyszek z modrzewiu, kwiatów jabłoni, muszelek (nawiązanie do przyrody polskiej), trybików z zegarka (wskazują na „myślący charakter kraju”), sukni złożonej ze zdjęć ważnych postaci – Matki Boskiej Częstochowskiej (symbolu wiary), Marii Skłodowskiej-Curie (naukowca, dwukrotnej noblistki), Wisławy Szymborskiej (poetki, noblistki), Mikołaja Kopernika (odkrywcy, astronoma) oraz Fryderyka Chopina (muzyka, kompozytora). Każda postać oklejona jest bilonem, jedno i dwugroszówkami, monetami którymi posługujemy się w naszym kraju. Tło podobrazia jako niebo, stanowi papier ozdobny wykonany na mokro techniką gniecenia i malowania tuszami, natomiast przyklejona koronka do tła i głowy postaci, podkreśla kultywowanie tradycji ludowych i rękodzielniczych. Dwa dodatkowe symbole to szachownica symbol lotnictwa polskiego i barw narodowych oraz planeta nawiązanie do odkryć astronomicznych Kopernika.

Nasze dzieło powstawało przez miesiąc. Pracy towarzyszyła dobra zabawa i radość tworzenia. Tym bardziej cieszymy się, że zostało docenione i uzyskało pierwsze miejsce w konkursie. Przyniosło nam to wiele radości, entuzjazmu oraz satysfakcji, że zostaliśmy docenieni za coś czego wykonanie i włożony czas był dla nas samą przyjemnością. Mamy nadzieję, że kolejna droga twórcza będzie równie owocna.

Skip to content