Przejdź do treści

I miejsce w IX Wojewódzkim Kabaretonie

Dziś chcielibyśmy wprowadzić Państwa w dobry nastrój na nadchodzący długi weekend, dzieląc się sukcesem zrealizowanego w ostatnim czasie projektu.

Uczestnicy naszego Domu wzięli udział w IX Wojewódzkim Kabaretonie Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Jesteśmy tacy sami jak Wy…”. Tegoroczne hasło przewodnie zaproponowane przez organizatora konkursu (Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolnicy) brzmiało: „Tanecznym krokiem przez życie”. By uczestniczyć w Kabaretonie trzeba było przygotować projekty w ramach dwóch kategorii:

1) kabaret – występ sceniczny (nagranie)
2) obraz – „Taniec w malarstwie”.

1) W kategorii kabaret organizator preferował twórczość własną (tekst i scenariusz skeczu napisany przez Uczestników). Podopieczni naszego Domu nie poszli na łatwiznę i nie skorzystali z żadnego „gotowca”. Trudnego zadania napisania tekstu kabaretowego podjęła się Pani Ingrida Trzcińska. Wiersz jej autorstwa stanowi fundament skeczu pt. „Tanecznym krokiem przez życie”.

Sceny filmu były kręcone pod okiem terapeuty Bartosza Abramskiego i terapeutki zajęciowej Ewy Szemplińskiej w murach naszego Domu oraz w plenerze – na terenie gminy Jedwabno. Stylizacją aktorów-amatorów zajęła się Pani Ewa oraz terapeutka zajęciowa Celina Pogorzelska.

W nagraniach wzięli udział Uczestnicy:
Krystyna Kurzeja – lektor
Jan Krajza – James Bond
Teresa Adamowsky – Danka
Tadeusz Brzozowy – Pan Staszek
Antonina Brzozowa – Kobieta w czerwieni

Tego typu projekty stanowią dla Uczestników ŚDS treningi, podczas których poznają ciekawe formy spędzania czasu wolnego, uczą się pokonywać swoją nieśmiałość, przełamują stereotypy. W czasie pracy nad nagraniami terapeuci starają się wykształcać w Uczestnikach wysokie poczucie własnej wartości, akcentować ich silne strony, motywować do aktywności. Jednocześnie wszyscy (zarówno kadra jak i Uczestnicy) czerpią radość ze wspólnego działania i dzielą się tą radością z innymi.

Skecz „Tanecznym krokiem przez życie” zdobył pierwsze miejsce w konkursie, z czego jesteśmy bardzo dumni. Mamy nadzieję, że wprawi Państwa w dobry nastrój i wywoła uśmiech na twarzy. (B.A.)

2) Warunkiem uczestnictwa w „II Konkursie – praca plastyczna” było wykonanie obrazu na płótnie o tematyce „Taniec w malarstwie”. Do realizacji zadania przystąpiła Pani Halina Kurowska, która po raz pierwszy odważyła się wziąć udział w takiej dziedzinie artystycznej. Realizacja pracy malarskiej w technice akryl na płótnie o wymiarach 50 na 70 cm trwała ponad miesiąc. Współpraca z terapeutą Panią Beatą Federowicz w pracowni plastyczno-rękodzielniczej z Uczestniczką Panią Haliną przyniosła niesamowity efekt. Powstała piękna, wzbudzająca zachwyt oglądających praca malarska, przedstawiająca kobietę unoszącą się w tańcu. Pomysł tematyki inspirowany był jedną z prac malarskich tworzonych w technice „malowania po numerach”, które z powodzeniem realizuje Pani Halina. Dobór stonowanych kolorów, miał za zadanie wesprzeć lekkość postaci, co niesamowicie udało się adeptce sztuki tworzenia na płótnie. Praca nie była łatwym zadanie dla Pani Haliny, wymagała skupienia, koncentracji uwagi, otwarcia się na naukę sztuki łączenia plam barwnych, przełamywania samej siebie, wewnętrznych obaw i lęków. Jak sama mówi autorka „warto było przejść przez ten strach i obawę czy mi się uda, ale… warto było i jestem zadowolona, że dałam radę”. Czy można do takiej wypowiedzi dodać coś więcej? Może tylko to, że autorka złapała bakcyla i jak sama deklaruje, chce poznawać tajniki tworzenia w nowo poznanej technice. Serdecznie dziękujemy organizatorom konkursu za możliwość realizacji zadania i otwarcia nam twórczego okna, dzięki któremu przedstawiliśmy nasz sposób kreatywnego spędzania czasu wolnego. (B.F.)

Skip to content