Przejdź do treści

Solidarni z Ukrainą

Mija miesiąc od rozpoczęcia brutalnej, bezsensownej, wyniszczającej napaści Rosji na Ukrainę. Ogrom tragedii jest porażający – zniszczone miasta, wioski zrównane z ziemią, zbombardowane szpitale, obiekty kultury, administracji publicznej, domy… a w tym wszystkim bezbronni, przerażeni ludzie. Ludzie, którzy do 24 lutego żyli tak jak my w Polsce – chodzili do pracy, szkoły, kina, spotykali się z przyjaciółmi. Ich życie miesiąc temu zmieniło się diametralnie. Wielu zdecydowało się opuścić swoją ojczyznę, by znaleźć schronienie. Polska stała się dla nich taką bezpieczną przystanią. Budujące jest to, że Polacy potrafią być solidarni, jednoczą siły by nieść pomoc przybywającym uchodźcom.

Uczestnikom naszego Domu również nie jest obojętny los naszych wschodnich sąsiadów. Na znak solidarności z narodem ukraińskim w placówce przygotowano przypinki w barwach flagi ukraińskiej. Noszą je nie tylko Uczestnicy i śdsowa Kadra. Zostały przekazane do Urzędu Gminy, Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie dla mieszkańców naszej gminy. Oprócz tego w oknach ŚDS zawisły serca i flagi Polski i Ukrainy przygotowane przez Uczestników, by pokazać naszą solidarność.

Na terenie gminy Jedwabno w tym momencie schronienie znalazło 150 uchodźców, w tym 85 dzieci. Cały czas potrzebna jest pomoc – szczególnie materialna (żywność, artykuły higieniczne – towary pierwszej potrzeby). W związku z tym podczas zebrania Społeczności Domu zrodził się pomysł zorganizowania w placówce dobrowolnej zbiórki. Dzięki otwartym sercom Uczestników i Pracowników ŚDS będziemy mogli przekazać potrzebującym Ukraińcom niezbędne rzeczy. Pamiętajmy – DOBRO WRACA!

Skip to content