Przejdź do treści

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca kojarzy się chyba każdemu z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod tą datą kryje się jeszcze jedno ważne święto – Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiony w 2005 roku z inicjatyw Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.
Data 21 marca nie jest przypadkowa – nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Właśnie w tym celu Uczestnicy naszego Domu wzięli udział w prelekcji edukacyjnej. Część śdsowej społeczności dołączyła do akcji „Skarpetkowe wyzwanie” by okazać solidarność i wsparcie dla osób z zespołem Downa oraz ich rodzin – założyła dwie różne, kolorowe, niepasujące do siebie skarpety. Różnorodność i wielobarwność skarpetek jest wyrazem tolerancji i znakiem, że mimo odmienności możemy w pełni cieszyć się życiem.

Skip to content