Przejdź do treści

Narodowe Czytanie 2023

W poniedziałek 11 września 2023 mieliśmy przyjemność po raz kolejny wziąć udział w corocznej, ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jedwabnie. Śmiało można powiedzieć, że idea wspólnego czytania działa Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem” połączyła kilka pokoleń, bowiem w bibliotece pojawili się zarówno seniorzy jak i dzieci, młodzież z Zespołu Szkół w Jedwabnie.
Uczestnicy naszego Domu wybrali fragment pierwszego rozdziału powieści – opis spotkania Marty i Justyny z Janem Bohatyrowiczem. Chcieliśmy nieco urozmaicić nasze wystąpienie, dlatego zdecydowaliśmy się na odczytanie tekstu z podziałem na role oraz wprowadzenie akcentu muzycznego. Nasz muzykoterapeuta Bartosz Abramski wcielił się w rolę Bohatyrowicza i odśpiewał znaną polską, dworską piosenkę „Ty pójdziesz górą a ja doliną”, której strofy umieściła na kartach swej powieści Orzeszkowa. W akcji Narodowego Czytania wzięły udział Uczestniczki: Jadwiga Gros, Teresa Drężek, Krystyna Neumann, Ingrida Trzcińska, Weronika Frączek, Irena Zalewska oraz pracownicy ŚDS: Ewa Szemplińska, Wioleta Wojciechowska oraz wspomniany wyżej Bartosz Abramski.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na spotkanie. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu promującym polską literaturę. Poniżej przedstawiamy fotorelację (fot. Aleksandra Krawczewska GBP w Jedwabnie, dziękujemy za zdjęcia!).

Skip to content