Przejdź do treści

„Skrzypi wóz” – świąteczna niespodzianka stworzona w ramach cyklu zajęć integracyjnych z Uczniami klasy II B

Integracja społeczna (w tym międzypokoleniowa) jest niezwykle istotnym celem działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie, dlatego bardzo ucieszyliśmy się, gdy współpracę zaproponowała nam Pani Joanna Niska, wychowawczyni klasy II B z Zespołu Szkół w Jedwabnie. Uczniowie od września 2023 roku regularnie odwiedzają nasz Dom i biorą udział w zajęciach integracyjno-edukacyjnych, podczas których poznają specyfikę pracy poszczególnych pracowni terapeutycznych i zacieśniają więzi z Uczestnikami.

Wielką muzyczną przygodą a zarazem wyzwaniem stały się zajęcia w pracowni muzyczno-teatralnej, poprowadzone przez terapeutę Bartosza Abramskiego. To tu powstał pomysł wspólnego nagrania kolędy, która będzie świątecznym prezentem dla całej społeczności lokalnej.

Zadanie wymagało od Dzieci i Uczestników, wytężonej pracy. Trzeba było opanować tekst i melodię nowej piosenki, zgrać młode głosiki z głosami śdsowych „babć” i „dziadków”. Zajęcia musiały być zorganizowane tak, aby przebiegały szybko, sprawnie i nie znudziły naszych żywiołowych Uczniów. Na pierwszych spotkaniach wszyscy trenowali emisję głosu, uczyli się tekstu i poznawali melodię utworu. Następnie przyszedł czas na nagrania audio. Uczniowie mieli okazję po raz pierwszy śpiewać do mikrofonu pojemnościowego. Było to dla nich nowe, ciekawe doświadczenie, które wiązało się z dużymi emocjami. Nagrania wideo również stanowiły nie lada wyzwanie. Dzieci i seniorzy mogli poczuć się jak prawdziwie gwiazdy filmowe i przekonać się na własnej skórze jak wygląda praca aktora. Kręcenie wielu ujęć, dubli wymagało sporych pokładów czasu, energii i wytrwałości, ale było warto! Dzięki współpracy powstał piękny obrazek, który dziś, pełni dumy, wzruszenia i ogromnej radości, prezentujemy. Jest to dla nas cudowna pamiątka radosnych spotkań i dowód na to, że osoby z różnych pokoleń mogą znaleźć wspólny język, świetnie się bawić i wzajemnie uczyć tolerancji i szacunku do drugiego człowieka.

Składamy serdeczne podziękowania naszym młodym Przyjaciołom z klasy II b oraz ich wychowawczyni Pani Joannie. Życzymy wszystkim miłego słuchania, oglądania i pięknych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

W nagraniach audio i wideo wzięli udział

  1. Uczniowie klasy II b Zespołu Szkół w Jedwabnie: Amelia Bielska, Marcel Bojarski, Adam Jóźwik, Maksymilian Kaczmarczyk, Gabriel Kłoskowski, Hanna Kowalczyk, Zuzanna Koziatek, Zofia Lewicka, Kinga Obarzanek, Hanna Podbilska, Amelia Ropiak, Nikola Salamońska, Hanna Sznajder, Nikola Urbańska, Leon Zajkowski
  2. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie: Teresa Połomska, Rozalia Mazur, Jan Krajza, Feliksa Kobylińska, Anna Karwacka, Stanisława Kowalczyk, Irena Zalewska, Ingrida Trzcińska
Skip to content