Przejdź do treści

Wykład na temat historii Gminy Jedwabno

W piątek 23 lutego gościliśmy w naszym Domu Pana Sławomira Ambroziaka – Wójta Gminy Jedwabno. Tym razem odwiedził nas nie jako włodarz Gminy a pasjonat historii Mazur, autor ponad 20 publikacji z tego obszaru tematycznego. Od dawna centrum jego zainteresowań historycznych stanowi postać Generała Samsonowa. Owocem wieloletnich prac badawczych autora jest wydana w 2021 roku książka pt. „Tajemnica Generała Samsonowa”, w której „z niemal detektywistycznym zacięciem i pasją szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania. Pracując nad książką, dotarł do wielu nieznanych dotąd dokumentów, relacji i opisów. Odwiedził też miejsca związane z jej bohaterami. Na szczególną uwagę zasługują fragmenty będące reporterskim zapisem dwóch podróży na Ukrainę, w rodzinne strony Samsonowa” (źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5044539/tajemnica-generala-samsonowa)

Nasz Gość wygłosił dwugodzinny wykład na temat historii Gminy Jedwabno. Poznaliśmy kontekst geograficzny, socjologiczny, religijny. Bardzo ciekawą częścią wykładu była prezentacja zdjęć z wystawy historycznej „Jedwabno dawniej i dziś”. Zobaczyliśmy jak na przestrzeni dziejów zmieniało się Jedwabno, które budynki przetrwały do dziś, jakie funkcje dawniej spełniały, dowiedzieliśmy się jaka historia się za nimi kryje.

Wykład był bardzo ciekawym wydarzeniem. Uczestnicy jeszcze długo po spotkaniu dyskutowali o dawnych czasach, wracali pamięcią do swojej wczesnej młodości, opowiadali jak wtedy wyglądało Jedwabno, co się zmieniło.

Dziękujemy serdecznie Panu Wójtowi za przyjęcie naszego zaproszenia. Liczymy na to, że wykłady historyczne w naszym Domu będą odbywały się cyklicznie. Uczestnicy mają już nawet pomysł na kolejny temat – HISTORIA MAŁGI.

Skip to content