Dożynki Powiatowe to uroczystość, która gromadzi mieszkańców z całego powiatu celebrujących zakończenie żniw i dziękujących za plony. To święto pełne tradycji, barw i radości stanowiące doskonałą okazję, by wspólnie spędzić czas, ciesząc się urokami swojego regionu i bogactwem lokalnej kultury. Gospodarzem tegorocznych Dożynek Powiatowych była Gmina Jedwabno. Społeczność naszego Domu miała przyjemność współorganizować to wydarzenie. Na stadionie gminnym stanął nasz śdsowy namiot, pod którym prezentowaliśmy dzieła Uczestników biorących udział w zajęciach w pracowni rękodzielniczo-krawieckiej pod kierunkiem terapeutki zajęciowej Celiny Pogorzelskiej oraz plastyczno-rękodzielniczej pod kierunkiem terapeutki Beaty Federowicz. Nie zabrakło również słodkich pyszności przygotowanych w pracowni kulinarnej pod kierunkiem terapeutki zajęciowej Krystyny Moskalik.
Pracownia plastyczno-rękodzielnicza zaprezentowała 27 obrazów wykonanych w różnych technikach – akryl na płótnie, malowanie po numarech, mozaika diamentowa, kolorowanka oraz fotografie, małe formy rzeźbiarksie (domek z drewna) i kwiaty z krepiny. Autorami prac z tej pracowni są: Teresa Drężek, Halina Dudzik, Jadwiga Gros, Halina Kurowska, Anna Lenga, Robert Łapa, Teresa Połomska, Krzystof Rosiński, Helelna Sowińska i Ingrida Trzcińska. Natomiast pracownia rękodzielniczo–krawiecka wystawiła prace w technice makrama, dzierganie na drutach, tkanie na minikrośnie, filcownaie na sucho i oklejanie. Autorami tych prac są: Zofia Gosik, Feliksa Kobylińska, Hanna Lęga, Janina Lis, Rozalia Mazur, Krystyna Neumann, Czesława Pokrzywnicka, Marianna Robaczek, Helena Rydzewska i Bogumiła Wołyniec. Prace zaprezentowane podczas dożynek zostały stworzone w ŚDS latach 2020 – 2024. Oczywiście stanowią jedynie wycinek twórczości Uczestników. Cieszymy się, że wzbudziły bardzo duże zainteresowanie i autentyczny zachwyt oglądających. Pojawiło się wiele pytań, na które odpowiedzi udzielały Pani Beata i Celina. Terapeutki podczas licznych rozmów opowiadały o tym, w jaki sposób powstawały poszczególne prace, omawiały wykorzystane techniki, przedstawiały autorów prac, którzy swoim działaniem udowadniają, że pomimo wieku, niepełnosprawności, problemów, w odpowiednich warunkach można działać, być szczęśliwym, spełniać się w każdej chwili swego życia.
Wśród wielu atrakcji przygotowanych przez Gminę Jedwabno podczas Dożynek nie mogło zabraknąć występów muzycznych. Gwiazdą wieczoru były zespoły ENEJ i Bed Boys Blue. Aż trudno nam uwierzyć, że nasz śdsowy zespół Jedwabki wystąpił na tej samej dużej scenie! Było to dla nas wyzwanie, ale i prawdziwy zaszczyt. Występ rozpoczęła najmłodsza Uczestniczka ŚDS Weronika Frączek, która wykonała dwa utwory „Biegnij przed siebie” z rep. Ani Wyszkoni i „Dwa serca dwa smutki” z rep. Beaty Kozidrak. Następnie na scenie pojawił się kwartet: Panie Anna Karwacka, Feliksa Kobylińska, Teresa Połomska i Weronika Frączek, które wykonały utwór „Zawsze tam gdzie Ty” z rep. Lady Pank. Kolejnym elementem występu ŚDS było wykonanie dynamicznego miksu folkowego przez Panie Mariolę Pszczółkowską, Ingridę Trzcińską, Teresę Połomską i Feliksę Kobylińską. Finałowym etapem prezentacji był występ zespołu Jedwabki w pełnym składzie: Helena Sowińska, Bogumiła Wołyniec, Krystyna Neumann, Stanisława Kowalczyk, Weronika Frączek, Feliksa Kobylińska, Anna Karwacka, Mariola Pszczółkowska, Teresa Połomska, Ingrida Trzcińska, Halina Dudzik, Jadwiga Gros. Panie wykonały pięć utworów „ Gdzie się podziały te piękne wieczory”, „W moim ogródeczku”, „Szczęśliwi we dwoje”, „Chłopak będzie i raj” i „Nie traćmy nawet dna”. Energia i entuzjazm naszych Uczestniczek wniósł w to wydarzenie radość i dobrą energię. Publiczność nie tylko oglądała, ale również włączyła się we wspólny śpiew i zabawę. Występ naszych seniorek był ważnym elementem integrującym i wzmacniającym lokalną społeczność.
Dziękujemy za wszystkie wyrazy uznania, wsparcia, sympatii, które otrzymaliśmy podczas Dożynek. Dziękujemy za każdą rozmowę, wszystkie oklaski, wspólne śpiewy, tańce. Takie informacje zwrotne umacniają nas w przekonaniu, że nasze działania mają sens.