5 sposobów na trening mózgu u seniora

Z biegiem lat pamięć człowieka ulega pogorszeniu. Nie jest to jednak proces, nad którym nie można zapanować. Jak szybko poprawić pamięć? Ćwiczenia mózgu, a także… wysiłek fizyczny połączony ze zdrową dietą pomogą utrzymać umysł osoby starszej w dobrej kondycji.

Czytanie, oddawanie się hobby, spotkania z innymi ludźmi, a także gry planszowe – to tylko niektóre ze sposobów, które mogą pomóc seniorom w treningu pamięci i koncentracji oraz zapobieganiu demencji starczej. Nie należy zapominać także o kanonach zdrowego trybu życia, czyli aktywności fizycznej i odpowiedniej diecie.

Leki i suplementy diety na pamięć

Nie zaszkodzi wspomóc pamięć seniora odpowiednimi preparatami. Mogą to być leki dostępne bez recepty na bazie miłorzębu japońskiego, zawierające flawonoidy o właściwościach antyoksydacyjnych, np. Ginkofar. Lek ten sprawdzi się u osób, które mają kłopoty z osłabieniem pamięci i chcą poprawić swoje zdolności poznawcze oraz jakość życia, kiedy wystąpią objawy łagodnej demencji.

Innymi pożądanymi składnikami są lecytyna, żeń-szeń, a także kwasy omega-3 i omega-6, olej lniany czy tran. Nie zapomnijmy też o tym, że w przypadku kondycji umysłu seniora bardzo ważna jest interakcja społeczna. Kontakty z ludźmi, rozmowy również zmuszają mózg do wysiłku i dostarczają mu licznych bodźców – senior musi formułować wypowiedzi, rozpoznawać twarze i imiona, kojarzyć fakty, przypominać sobie zdarzenia itd. Nie zapominajmy o tym, a uzyskamy pozytywne rezultaty w postaci sprawnego umysłu osoby w podeszłym wieku.

Senior z książką lub gazetą

Czytanie książek to jeden ze sposobów pozytywnego oddziaływania na umysł seniora. Wpływa ono pozytywnie na pamięć i koncentrację, przynosząc nieporównywalnie lepsze efekty niż np. oglądanie telewizji, które jest bardziej biernym przyswajaniem informacji. Regularne czytanie wpływa korzystnie na pracę mózgu i zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Książka pobudza bardzo liczne obszary mózgu, m.in. odpowiedzialny za pamięć oraz za zmysły słuchu, wzroku i dotyku. Z kolei czytanie prasy pobudza dodatkowo zainteresowanie seniora wydarzeniami aktualnymi. Dowiedz się co wpływa na naszą pamięć i jak o nią dbać.

Dieta przyjazna pamięci

Badania naukowe dowiodły, że zdrowa dieta spowalnia procesy starzenia się mózgu i obniża ryzyko rozwoju demencji starczej. Jednocześnie wpływa korzystnie na układy krążenia i nerwowy. Do najlepszych pod tym względem należy dieta śródziemnomorska, która jest uboga w mięso i nabiał, a bogata w świeże warzywa i owoce, ryby, oliwę z oliwek, orzechy, nasiona roślin strączkowych oraz węglowodany złożone (czyli produkty zbożowe, najlepiej pełnoziarniste). Do diet zdrowych dla mózgu należy także skandynawska, bogata w ryby morskie zawierające dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Oto inne produkty, na jakie warto zwrócić uwagę:

  • ciemne pieczywo pełnoziarniste,
  • oleje roślinne,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • warzywa niebulwiaste,
  • owoce takie jak jabłka czy gruszki.

Gry wspomagające pamięć

Umysł wspomagają wszelkiego rodzaju ćwiczenia poznawcze, czyli takie, które wymagają koncentracji i umiejętności syntezy. Naukowcy stwierdzili, że ćwiczenia poznawcze zwiększają przepływ krwi w mózgu o niemal 8%, co oznacza zwiększenie zdolności do rozumowania, rozwiązywania problemów i logicznego myślenia. Warto zagrać ze starszą osobą na przykład w gry, które przeznaczone są do treningu pamięci dzieci, np. rozmaite wersje gry typu „memory”.

Dziś proponuję Wam również proste ćwiczenia z Panią Małgorzatą Kospin. Dbajmy nie tylko o nasze ciało, ale również o nasz umysł. Pozdrawiam Ewa Szemplińska.