CO ROBIĆ, ABY SIĘ WYSPAĆ

Higiena snu jest ważna, jeśli nie najważniejsza. Dzięki zachowaniu odpowiednich zasad higieny snu możemy uniknąć wielu problemów ze snem, a także wspomóc nasze organizmy w odpowiedniej regeneracji. Zasady higieny snu wcale nie są trudne do przestrzegania. O czym należy pamiętać dbając o zdrowy sen?

  1. Nie spędzaj czasu w ciągu dnia w łóżku (nie oglądaj filmów, nie jedz w łóżku).
  2. Usuń z sypialni źródła światła – np. telefon komórkowy, tablet, które mogą świecić nocą.
  3. Zmęcz się fizycznie – ale nie na wieczór. Najlepiej poćwicz popołudniu.
  4. Unikaj napojów pobudzających – także alkoholu. Może ułatwi on zaśnięcie, ale spłyci sen i nie będzie to regenerujący odpoczynek.
  5. Ciepły prysznic nie ułatwi zaśnięcia – nie bierz gorących kąpieli na noc.
  6. Nie jedz na noc.
  7. Unikaj drzemek w ciągu dnia.

Regularność w ciągu dnia jest ważna

Jeśli mamy problemy ze snem lub z regularnością wypróżnień należy nauczyć się stałego trybu życia. Oznacza to, że w ciągu dnia powinniśmy spożywać posiłki o tej samej porze, kłaść się spać i wstawać o zbliżonych godzinach. Pomoże to także w unormowaniu metabolizmu.

Stwórz warunki

W sypialni powinny panować odpowiednie warunki. Pomieszczenie powinno być przewietrzone, optymalna temperatura to od 18 do 22 stopni Celsjusza. Należy unikać w sypialni źródeł światła, które zaburzają rytm dobowy. Należy także usunąć z sypialni zegar – nie będzie on stresował nas, jeśli obudzimy się w nocy. Światło stymuluje naszą czujność i zachęca organizm do aktywności. Przez co zmniejsza się produkcja melatoniny, która jest składnikiem odpowiedzialnym za zasypianie. Przy wyborze lamp do naszej sypialni należy kierować się odcieniem światła, powinno być w stonowanej barwie.

Pozdrawiam! Ewelina