Przejdź do treści

CUKRZYCA – jak z nią żyć?

Według ostatnich danych 3 miliony Polaków choruje na cukrzycę, przy czym milion nie ma o tym pojęcia. Czynnikami ryzyka (tzw. cukrzycą instant) są: nadwaga, brak aktywności fizycznej, wiek powyżej 45 lat. Nie oznacza to, że tylko osoby leniwe w pewnym czasie dotyka ta przypadłość. Gdy rozejrzymy się wśród osób z naszego otoczenia, niezależnie od wieku, niezależnie od trybu życia, zawsze znajdzie się ktoś, kto choruje.

Cukrzyca wymaga zmiany codziennych przyzwyczajeń, samodyscypliny oraz systematycznej kontroli. Nieleczona lub źle prowadzona może powodować groźne powikłania, m.in. ślepotę, niewydolność nerek i chorobę niedokrwienną serca, które mogą zakończyć się śmiercią.

Niedocukrzenie, czyli hipoglikemia, to stan obniżonego stężenia glukozy we krwi. Może ono przybrać formę łagodną, której objawami są m.in. nerwowość, zaburzenia koncentracji, zmniejszenie koordynacji ruchowej. Ciężkie niedocukrzenie wywołuje ograniczenie świadomości lub zupełną utratę świadomości zagrażającą zdrowiu i życiu chorego.

Co zrobić w przypadku wystąpienia niedocukrzenia?

Chory zachowujący świadomość powinien spożyć produkt zawierający cukier prosty, np. kostkę cukru, glukozę w formie żelu, osłodzoną wodę lub sok owocowy, oraz zjeść dodatkowy posiłek zawierający cukier złożony, np. kanapkę. W przypadku ciężkiego niedocukrzenia chory nie jest w stanie sam sobie pomóc.

Osoby przebywające z nim muszą wezwać karetkę pogotowia, aby można było dożylnie podać glukozę.

Jak radzić sobie z cukrzycą?

Jedzenie

Mało kto o tym mówi, ale dla cukrzyków wszystkie ziarna są szkodliwe. Nawet pieczywo razowe, przy dużych wahaniach cukru, należy odstawić. Biała mąka powoduje najwięcej spustoszenia, ona też jest pewnym rodzajem cukru. W takim wypadku niestety odpadają wszystkie placuszku, pierogi, kluski i inne typowe dania mączne. Nie jest to jednak wyrok! Raz na jakiś czas, od wielkiego dzwonu, kilka pierogów nikomu krzywdy nie zrobi. To w zasadzie jest główna rada. Nie ma specjalnie o czym pisać, najważniejsza informacja została już przekazana. Rezygnujemy ze słodyczy, jemy „zdrowo”, pięć posiłków dziennie (zawsze o tych samych porach), dużo warzyw, mało tłustego i zero chleba, jakiegokolwiek.

Ruch

Wysiłek fizyczny zwiększa ilość przetwarzanego cukru przez mięśnie, w związku z czym wpływa korzystnie na dolegliwości cukrzycowe. Poprawia się metabolizm, krew szybciej krąży, organy pracują wydajniej  i tak dalej. Krótko mówiąc, jesteśmy w stanie przetworzyć więcej i zwiększyć wytrzymałość i odporność naszego organizmu.

Niektórzy twierdzą, że w wypadku cukrzycy nie można przesadzać ze sportem. Przesadzać oczywiście nie, jak z niczym, ale sport należy uprawiać i to często. Ryzyko powstaje tylko, gdy nie robiliśmy nic przez większość życia i dopiero wtedy zachorowaliśmy, w takim wypadku zbyt duże przeciążenia powodować mogą pewne niebezpieczeństwo.

 Tak więc, należy ćwiczyć ile wlezie i jak najwięcej chodzić z kijami.

Istnieje jednak kilka obostrzeń, cukrzycy muszą na siebie uważać,

  • nie należy ćwiczyć na czczo. Najlepiej wysiłek podejmować około 2 godziny po lekkim posiłku,
  • idąc na spacer lub na trening, powinno się mieć przy sobie łatwo przyswajalne węglowodany – np. glukozę, cukier w kostkach,
  • należy posiadać identyfikator informujący o chorobie,
  • nie wolno podejmować ćwiczeń, jeżeli poziom cukru sprawdzony przed wysiłkiem wynosi poniżej 100 mg/dl (5,5 mmol/l) lub powyżej 300 mg/dl (16,6 mmol/l). Wartość 250 mg/dl (13,8 mmol/l) jest również zbyt wysoka, jeżeli równocześnie stwierdza się obecność ciał ketonowych w moczu,
  • nie wolno podejmować wysiłku fizycznego w czasie przeziębienia, trwania jakiegokolwiek stanu zapalnego w organizmie, grypy, gorączki bądź złego samopoczucia,
  • konieczne jest zapewnienie odpowiedniego spożycia płynów, nie dopuszczając do wystąpienia uczucia pragnienia.
  • W trakcie wysiłku fizycznego pocimy się i w ten sposób dochodzi do utraty wody z organizmu. Aby nie doprowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu, należy pić w trakcie ćwiczeń. Najlepiej wypijać co 20 minut około 150–200 ml płynu. Jeżeli wysiłek trwa dłużej (np. kilkugodzinna wyprawa rowerowa), napój powinien zawierać cukier, który dostarczy energii i umożliwi jednocześnie zabezpieczenie przed niedocukrzeniem.

Pozdrawiam słodko Ewelina

Skip to content