Jak rozpoznać objawy zawału serca?

Charakterystyczne objawy zawału serca
Choć o zawale serca mówi się wiele, nie każdy zna jego typowe symptomy. Znajomość tych objawów może uratować życie nam lub bliskiej osobie, dlatego warto je zapamiętać.


Ból w klatce piersiowej
W trakcie zawału chory odczuwa bardzo silny, kłujący i rozpierający ból w klatce piersiowej, który utrudnia oddychanie. Nie sposób określić jego dokładnej lokalizacji, gdyż rozlewa się na znaczną część klatki piersiowej. Z każdą kolejną minutą narasta i nie ustępuje podczas zmiany pozycji, ruchu, czy odpoczynku. Promieniuje do szyi i żuchwy, a także do lewej ręki, na brzuch i plecy.
Trzeba pamiętać, że nie u każdego pojawia się tak silny ból. Osoby chorujące na cukrzyce mogą praktycznie nie odczuwać bólu przy zawale. Zdarza się też, że u części pacjentów zawał bywa
odczuwany jako dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Objawami przypomina wrzody żołądka lub chorobę refluksową – pieczenie za mostkiem i w nadbrzuszu.

Duszności
W przypadku rozległego zawału mogą pojawiać się duszności, szczególnie u osób starszych. W skrajnych przypadkach zdarza się kaszel z odkrztuszaniem pienistej wydzieliny.

Tachykardia i zmiany ciśnienia
Zawałowi mięśnia sercowego często towarzyszy tachykardia, objawiająca się nagłym wzrostem częstości akcji serca lub innymi zaburzeniami, w tym uczucie kołatania. Tętno może się znacząco
obniżyć lub wręcz przeciwnie – mocno przyspieszyć.


Inne objawy zawału
Prócz wspomnianych wcześniej dolegliwości, w trakcie zawału chory może czuć się bardzo osłabiony i doświadczać zawrotów głowy. Zdarza się, że osoby podczas zawału mdleją.
Silny ból w klatce piersiowej może być powodem mdłości, a nawet wymiotów. Charakterystyczna jest również nagła bladość skóry i zasinienie dłoni, stóp i warg, a także obfite zimne poty.


Pierwsza pomoc przy zawale serca
W przypadku zawału mięśnia sercowego najważniejszy jest czas. Wczesne rozpoznanie zawału daje szanse na uratowanie mięśnia sercowego. Najlepsze rokowania mają pacjenci, u których rozpoczęto leczenie w ciągu pierwszej godziny od wystąpienia objawów, czyli tzw. złotej godziny. Jeśli więc ból w klatce piersiowej utrzymuje się dłużej niż 5 minut, należy niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy i wezwać karetkę pogotowia. Nie zaleca się podróży
do szpitala na własną rękę. Warto zadzwonić na pogotowie, nawet jeśli nie jesteśmy pewni, czy to zawał.


Stan przedzawałowy
Czasem organizm wysyła sygnały alarmowe, które sugerują, że choroba wieńcowa się pogłębia.
Nie są to uciążliwe dolegliwości, jednak z czasem mogą przybierać na sile. Pieczenie i ból za mostkiem lub w nadbrzuszu przez wiele osób bywa interpretowany jako zgaga i inne problemy
żołądkowe, jednak mogą to być symptomy stanu przedzawałowego. Innym objawem jest ból w barku oraz w stawie łokciowym, które również są bagatelizowane i brane za symptom przemęczenia kończyny. Występują również także dolegliwości, takie jak: duszności, kłopoty ze złapaniem tchu podczas niewielkiego wysiłku, drętwienie kończyn.


Trzymajcie się zdrowo, pozdrawia Ewelina