Przejdź do treści

Czyszczenie kryształowych naczyń

Witam!

Dziś świątecznych porządków ciąg dalszy.

Jak skutecznie czyścić kryształy domowymi sposobami.

Kryształowe naczynia to akcesoria wykonane ze specyficznego materiału – szkła kryształowego. Ma ono wyjątkowy blask, dlatego wykorzystywane jest do tworzenia dekoracyjnych przedmiotów. Jak dbać o domowe kryształy, by zachwycały pierwotną urodą i elegancją?

Kryształowe szkło jest kruche i delikatne. Z tego powodu podczas czyszczenia wykonanych z niego naczyń należy nie tylko zachować ostrożność, ale również stosować odpowiednie metody. Przy odrobinie wysiłku nasze ozdoby odzyskają pierwotny wygląd i będą pięknie lśniły.

Sposoby pielęgnacji kryształowych naczyń

Zwykłe mycie wykonanych z kryształu naczyń powinniśmy wykonywać w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego (możemy zastąpić go amoniakiem). Do płukania korzystamy z mikstury przygotowanej z wody i octu – na jeden litr wody przypadać powinna 1/3 szklanki octu. Pozwoli to uniknąć nieestetycznych zacieków na ściankach naczyń. Po wypłukaniu pozostawiamy naczynia do wyschnięcia, po czym delikatnie polerujemy je miękką szmatką. W ten sposób oczyścimy je z kurzu czy delikatnych zabrudzeń.

Silne zabrudzenia pokrywające kryształy usuwamy natomiast za pomocą zimnej wody i roztworu kwasu solnego (1 szklanka roztworu na 2 litry wody). Płuczemy, a po wyschnięciu polerujemy.

Kryształy, które straciły blask i stały się matowe, możemy przywrócić do pierwotnego stanu za pomocą miękkiej, zwilżonej wodą szmatki oraz miałkiej soli. Na szmatkę nabieramy sól i czyścimy kryształ, po czym jak zwykle myjemy w zimnej wodzie, płuczemy i polerujemy. Zamiast soli możemy skorzystać także z denaturatu – nasączoną nim tkaniną przecieramy zmatowiały kryształ i myjemy jak zwykle.

Mycie naczyń z wąskimi szyjkami

Wśród domowych kryształów znajdują się nierzadko karafki czy wazony, których nie sposób umyć od wewnątrz w taki sposób, jak robimy to z misami czy paterami. Jednak i na to jest dobre rozwiązanie. Osad, który pojawił się wewnątrz takich naczyń, usuniemy, jeśli wrzucimy do nich obierki po ziemniakach i zalejemy wodą. Pozostawiamy naczynie na kilka godzin, a po tym czasie wstrząsamy nim, wylewamy jego zawartość i dokładnie płuczemy.

Podobny efekt uzyskamy, jeśli dno naczynia wypełnimy solą kuchenną i zalejemy octem (dla wzmocnienia efektu możemy dodać także pokruszone skorupki jajek). Również odczekujemy parę godzin, po czym dokładnie opłukujemy wnętrze kryształu.

Środki ostrożności podczas czyszczenia kryształów

Jak już wspomnieliśmy, kryształy są bardzo delikatne i kruche. Szkodzą im nie tylko silne środki czyszczące, ale także ciepła i gorąca woda, która powoduje zmatowienie szkła. Czyścimy je ręcznie, nie korzystamy w tym celu ze zmywarki. Pamiętajmy również, by do naczyń o wąskich szyjkach nie wkładać rąk – grozi to pęknięciem naczyń. Co więcej, podczas ich mycia najlepiej korzystać z plastikowej miski lub wyłożyć zlewozmywak szmatką. Poszczególne naczynia myjemy pojedynczo, po czym odstawiamy do samoistnego wyschnięcia – wiele bowiem uszkodzeń powstaje właśnie podczas ich wycierania.

Pozdrawiam Krysia.

Skip to content