Porządków ciąg dalszy

Witam!

Dziś świątecznych porządków ciąg dalszy.

Czyszczenie srebra – domowe sposoby na czyszczenie srebra.

Czym czyścić srebro?

W jaki sposób wyczyścić poczerniałe srebro? Doskonale przy czyszczeniu srebra sprawdzają się domowe sposoby. Warto je znać, bo czas źle oddziałuje na wszelkie srebrne przedmioty. Czyszczenie srebra nie jest wcale takie trudne! Możesz do tego celu użyć sody oczyszczonej, soli lub coli!

W jaki sposób wyczyścić poczerniałe srebro? Doskonale przy czyszczeniu srebra sprawdzają się domowe sposoby. Warto je znać, bo czas źle oddziałuje na wszelkie srebrne przedmioty. Czyszczenie srebra nie jest wcale takie trudne! Możesz do tego celu użyć sody oczyszczonej, soli lub coli!

Domowe sposoby na czyszczenie srebra są najlepsze!

Skorzystaj z domowych sposobów na czyszczenie srebra. Nie musisz używać drogich i żrących środków chemicznych, żeby doprowadzić srebrne sztućce, szkatułki, tace lub biżuterię do porządku. Wystarczy skorzystać z preparatów, których używasz na co dzień w kuchni. Do czyszczenia srebra domowymi sposobami przydadzą się:

 • duże naczynie (min. 2 litry) ze szkła lub tworzywa sztucznego;
 • folia aluminiowa;
 • ciepła woda z kranu;
 • sól kuchenna/soda oczyszczona i sok z cytryny.

Czyszczenie srebra sodą i solą – jak się do tego zabrać?

Czyszczenie srebra sodą lub solą nie jest skomplikowane. Potrzebna jest jednak odrobina cierpliwości:

 1. Przygotuj naczynie do czyszczenia srebra – wyłóż je folią aluminiową i napełnij do połowy ciepłą wodą.
 2. Do wody dodaj 5 łyżeczek soli LUB mieszankę soku z cytryny z sodą oczyszczoną i mydłem.
 3. W tak przygotowanym roztworze umieść srebrne przedmioty przeznaczone do czyszczenia. Powinny się moczyć przez ok. pół godziny (czasem dłużej – wszystko zależy od grubości zanieczyszczeń).
 4. Co ważne – nie powinno się do roztworu wkładać zbyt dużej ilości przedmiotów do wyczyszczenia (np. całego kompletu sztućców). Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wymienianie co pewien czas przedmiotów do wyczyszczenia. Najpierw wyjmij i opłucz jedną partię, potem do tego samego roztworu włóż kolejne zabrudzone rzeczy.
 5. Kiedy folia i roztwór przestaną działać, trzeba „kąpiel” przygotować od nowa – z kolejnymi warstwami folii i nową porcją soli/sody. Przed włożeniem przedmiotów ze srebra do roztworu należy je przemyć wodą z mydłem.

Czym czyścić srebro? Alternatywne domowe sposoby

Srebro można czyścić nie tylko sodą lub solą. Dobre efekty przynosi także użycie coli, popiołu lub pasty do zębów. Wszystkie te domowe sposoby mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

 1. Czyszczenie srebra colą, wódką lub spirytusem – metoda ta sprawdza się przede wszystkim przy oczyszczaniu biżuterii. Zanurz srebrne przedmioty w spirytusie, wódce lub coca-coli. Zanim je wyjmiesz do opłukania, musisz poczekać nawet do 12 godzin.
 2. Czyszczenie srebra pastą do zębów – przygotuj bawełnianą szmatkę i pastę do zębów. Co istotne, kosmetyk nie może mieć w składzie środków wybielających. Pocieraj srebro pastą tak długo, aż uzyskasz odpowiedni efekt. Minusem tej metody jest trudność z wypłukaniem pasty po wypolerowaniu srebra. Poza tym kosmetyk – ze względu na swoją konsystencję – nie jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka naczynia.
 3. Czyszczenie srebra pastą z popiołu – zamiast pasty do zębów możesz użyć pasty z popiołu (połączenie popiołu i soku z cytryny). To tradycyjny sposób oczyszczania z ciemnego nalotu srebrnych przedmiotów. Daje dobry, choć nie spektakularny efekt.
 4. Czyszczenie srebra kwaśnym mlekiem – do plastikowej miseczki włóż srebrne przedmioty i zalej je kwaśnym mlekiem. Roztwór zostaw na ok. 30 minut. Następnie dokładnie opłucz i wypoleruj srebro.

ZOBACZ, JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO ASPIRYNĄ

Czyszczenie srebra metodą redukcji elektrochemicznej

W ostatnich latach na popularności zyskała elektrochemiczna metoda redukcji nalotu na srebrze. Polegała ona na umieszczeniu w miseczce specjalnej aluminiowej blaszki, którą należało zalać wodą i zasypać białym proszkiem. Metoda faktycznie przynosi dobre efekty. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że mechanizm działania w przypadku skorzystania z kupionej płytki lub z folii aluminiowej jest dokładnie taki sam.

Jeśli uda się zetknąć ze sobą dwa metale, możliwe jest rozpoczęcie wymiany elektronów. Ten metal, który jest bardziej aktywny, odda więcej cząstek. Nalot na srebrze składa się przede wszystkim z Ag2S (siarczek srebra). Sól i folia aluminiowa reagują z nalotem w taki sposób, że odrywają go od warstwy srebra.

Czyszczenie srebra specjalnymi środkami chemicznymi

W sklepach można znaleźć sporo środków chemicznych, które są przeznaczone do czyszczenia srebra. Preparaty te są skuteczne, chociaż efekt ich działania często nie jest lepszy od zwykłych domowych sposobów. Do czyszczenia srebra można wykorzystać np. zwykłe mleczko. Pamiętaj jednak, by dokładnie wypłukać srebrne przedmioty po takim czyszczeniu.

Pozdrawiam Krysia.