Przejdź do treści

Świąteczne dania

Witam Kochani !

Myślę że już czas rozpocząć przygotowania świątecznych dań.

Zacznijmy od przygotowania pierogów i uszek z kapustą i grzybami, bo z tym jest najwięcej pracy.

Oto nasze sprawdzone przepisy.

Pierogi z kapustą i grzybami . Pierogi z kapustą i grzybami

Klasyczny przepis na pierogi z kapustą i grzybami. Tradycyjne polskie pierogi z kiszoną kapustą i grzybami to danie wigilijne, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Podajemy je polane usmażoną cebulką.

Składniki na ok. 70 sztuk:

Farsz:

500g kiszonej kapusty

50g suszonych grzybów

1 średnia cebula

sól, pieprz

1 łyżka oleju

Ciasto:

ok. 500g mąki pszennej

1 żółtko

50g oleju

gorąca, przegotowana woda

Sposób przygotowania:

Grzyby opłukać. Przełożyć do niedużego garnka i zalać zimną wodą. Pozostawić na co najmniej parę godzin, a najlepiej na noc.

Na drugi dzień, grzyby ugotować w wodzie, w której się moczyły pod przykryciem do miękkości. Odcedzić przez sitko. (Wywar wykorzystać do żurku, barszczu lub zupy grzybowej. Można go również zamrozić). Grzyby drobno posiekać lub zmiksować w malakserze, ale uważać, żeby były widoczne kawałki.

Kapustę kiszoną odcisnąć z soku (jeśli lubicie kwaśną, to nie trzeba odciskać soku), zalać wodą do przykrycia i gotować do miękkości (ok. 1 godziny). Po ugotowaniu dobrze odsączyć, wycisnąć z płynu i posiekać drobno .Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Dodać grzyby i lekko podsmażyć. Po chwili dodać kapustę. Doprawić solą i pieprzem do smaku i podsmażyć ok. 2 minut. Pozostawić do ostygnięcia. (Farsz powinien być wyrazisty w smaku)

.Przygotować ciasto.

1.Mąkę wsypać do miski. Dodać żółtko i zamieszać. Wlewać stopniowo gorącą wodę z czajnika (im cieplejsza tym ciasto będzie lepsze, bardziej sprężyste, ale nie wrzątek, żeby się nie poparzyć) i zagnieść jednolite, elastyczne, mięciutkie ciasto. Ciasto nie powinno się kleić. (Jeśli ciasto będzie dobrze wyrobione to w przekroju powinny być widoczne pęcherzyki powietrza).

2.Ciasto podzielić na części. Na posypanym mąką blacie rozwałkować bardzo cienko ciasto. (W trakcie rozwałkowywania jednej porcji ciasta, resztę przełożyć do miski i przykryć ściereczką, żeby nie obeschło).

3.Z rozwałkowanego ciasta wykrawać kółka np. szklanką. Na środku nałożyć łyżeczką nadzienie, ciasto złożyć na pół i skleić dobrze brzegi. Gotowe pierogi układać na desce lub blacie oprószonym mąką i przykryć ściereczką, aby nie obsychały.

4.Pierogi wrzucać na wrzątek i gotować, na małej mocy palnika, w osolonej wodzie ok. 2 minut od wypłynięcia.

5.Wyciągać łyżką cedzakową. Podawać z przesmażoną na oleju lub maśle cebulą. Jeśli ugotowane pierogi mają być przechowane w lodówce np. do dnia następnego to należy je przelać trochę olejem i dobrze je w nim obtoczyć, aby nie posklejały się po przełożeniu do miski lub innego naczynia.

Uwaga:

Mrozić można surowe pierogi, układając je oddzielnie, jedne koło drugiego, na tacce wyłożonej papierem do pieczenia. Włożyć do zamrażarki i gdy zamarzną przełożyć do woreczka do mrożenia i ponownie wstawić do zamrażarki. Gotujemy je wrzucając zamrożone na wrzątek z solą.

Można pierogi również ugotować i zamrozić. W tym przypadku należy ugotowane pierogi najpierw zahartować, czyli po ugotowaniu wyciągnąć łyżką cedzakową i przełożyć do naczynia wypełnionego dużą ilością zimnej wody i pozostawić na kilka minut, aż dobrze ostygną. Następnie osączyć je dobrze na durszlaku. Osączone przełożyć do miski, skropić olejem, podzielić na porcje, przełożyć do woreczka do mrożenia i zamrozić. Po rozmrożeniu ugotowane pierogi można odgrzać na parze, w mikrofalówce, wrzucić na chwilę na wrzątek lub obsmażyć na oleju.

Uszka z kapustą i grzybami: przepis na tradycyjny dodatek do barszczu wigilijnego

Uszka – maleńkie pierożki – z nadzieniem z kiszonej kapusty i suszonych grzybów leśnych to pyszny dodatek do barszczu czerwonego.

Porcja dla: 6 OSÓB

Uszka z kapustą i grzybami – ich wykonanie jest dość pracochłonne, ale ten wysiłek na pewno się opłaci! Smak wigilijnych uszek dodawanych do barszczu wigilijnego jest niepowtarzalny i zawsze kojarzy się ze świętami. Jeśli chcesz powrócić do czasów dzieciństwa, do nostalgicznych wspomnień, koniecznie zrób uszka do barszczu.

Składniki na farsz:

1/2 kg kiszonej kapusty

szklanka suszonych prawdziwków

cebula

2-3 łyżki oleju

pieprz, sól

Składniki na ciasto:

2 szklanki mąki

jajko

łyżka oliwy

sól

woda

Przygotowanie krok po kroku:

Przygotuj farsz do wigilijnych uszek. Grzyby umyj i namocz, ugotuj, posiekaj. Kapustę ugotuj, osącz, posiekaj.

Posiekaną cebulę przesmaż na oleju, dodaj kapustę i grzyby, duś razem pół godziny.

Zagnieć ciasto na uszka wigilijne, cienko rozwałkuj.

Wycinaj szklanką krążki, nakładaj farsz i sklejaj.

Osoloną wodę doprowadź do wrzenia. Uszka gotuj trzy minuty od momentu, gdy wypłyną na powierzchnię, przestudzone można porozkładać na tace i zamrozić . Można też zamrozić uszka surowe podobnie rozkładamy na tace , żeby się nie stykały a po zamrożeniu przełożyć do woreczków na mrożonki lub do odpowiednich pojemników .

Pozdrawiam Krysia.

Skip to content