Przejdź do treści

Świąteczne porządki krok po kroku

HARMONOGRAM PRAC przed Bożym Narodzeniem.

Porządki bez pośpiechu

W jakiej kolejności sprzątać dom na Boże Narodzenie, aby świąteczne porządki przebiegły sprawnie i nie zajęły nam wiele czasu? Przygotowałam harmonogram prac związany z przedświątecznymi porządkami. Dowiesz się z niego, jak zrobić wszystko, co trzeba, a później znaleźć czas na przyjemniejsze prace świąteczne.

Świąteczne porządki to zwykle większy zakres prac niż w przypadku akcji cotygodniowych. Sprzątanie domu na Boże Narodzenie może nam zająć sporo czasu, zwłaszcza jeśli mamy zaległości w tym zakresie. Aby przedświąteczne porządki przebiegły sprawnie, najlepiej przygotować harmonogram prac przed Bożym Narodzeniem, abyśmy o niczym nie zapomnieli.

Harmonogram prac przed Bożym Narodzeniem: co na start?

Przegląd niepotrzebnych rzeczy warto rozpocząć już w listopadzie. Generalne porządki zaczynamy od przejrzenia szaf, szuflad, półek i pozbycia się tego, co niepotrzebne. Gdy już z tym się uporamy, przechodzimy do zasadniczego sprzątania. W pierwszej kolejności zajmujemy się pokojami, potem łazienką, kuchnią, a na końcu przedpokojem

Świąteczne porządki: pozbywamy się kurzu

Odkurzanie zawsze zaczynamy od góry, aby kurz nie spadał na wyczyszczone już powierzchnie znajdujące się niżej. Zdejmujemy firanki i zasłony, odkurzamy sufit i ściany za pomocą szczotki na długim kiju, owiniętej suchą szmatką. Usuwamy kurz z kaloryferów. W świątecznych porządkach, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, możemy posłużyć się szczotką do czyszczenia butelek. Czyścimy meble tapicerowane, myjemy szkło ozdobne i różne bibeloty. Na koniec trzepiemy dywany. Najpóźniej powinniśmy to zrobić na trzy tygodnie przed świętami.

Świąteczne porządki: drzwi, okna, podłogi

Po gruntownym odkurzeniu myjemy drzwi i okna. Jeśli jednak jest bardzo zimno, lepiej z tego zrezygnujmy, bo po prostu możemy się przeziębić. Na końcu myjemy i pastujemy podłogi. Parkiet lakierowany przecieramy lekko wilgotną szmatką. Natomiast nielakierowany czyścimy pastą, która zastępuje wiórkowanie, a następnie pastujemy bezbarwną pastą i polerujemy do połysku. Panele drewniane zaś pastujemy środkiem nabłyszczającym, który nada im połysk. Proponujemy czyścić podłogi na tydzień przed świętami.

Świąteczne porządki: łazienka, potem kuchnia

Kolejnym etapem porządków świątecznych jest łazienka. Zaczynamy od umycia glazury i wyczyszczenia fug. Przyda nam się do tego ocet. Roztwór octu i wody doskonale usuwa nie tylko kamień z baterii, ale i osad ze starego mydła. Zabrudzone fugi będą jak nowe, gdy wyczyścimy je roztworem wybielacza albo proszkiem do pieczenia. W tym celu możemy wykorzystać starą szczoteczkę do zębów. Następnie myjemy odpowiednimi detergentami wannę, umywalkę, muszlę klozetową i baterie.

Kafelki, kuchenki, naczynia i garnki pokryte warstwą tłustego kurzu to zmora niejednej gospodyni. Ale jest na to sposób. Skutecznym środkiem, który usunie tego typu brud, jest ocet. Blachy, ruszt, piekarnik, okap będą błyszczeć, gdy umyjemy je w specjalnym roztworze przygotowanym z gorącej wody z dodatkiem 200 ml płynu do naczyń i 200 ml octu. Tajniki mycia i dezynfekcji lodówki poznaliśmy wcześniej, wiec postępujemy zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami.

Jak czyścić piekarnik?

Czyszczenie piekarnika może przysporzyć wiele problemów. Zwłaszcza jeśli urządzenie zostało bardzo zaniedbane, a na jego ściankach osiada gruba warstwa tłuszczu. Czym zastąpić silne środki czyszczące , które mogą przenikać do jedzenia , szkodzić zdrowiu i rysować powłokę piekarnika?

Zanim przystąpisz do czyszczenia piekarnika sodą , wyjmij ze środka wszystkie elementy ruchome. Po wyciągnięciu zawartości piekarnika przygotuj środek czyszczący : przesyp sodę oczyszczoną do miski i dodaj odrobinę wody, aby uzyskać konsystencję gęstej papki .Załóż gumowe rękawice ochronne i rozprowadź na całej powierzchni piekarnika . Odczekaj ok. 20 min. I wyszoruj najbardziej zabrudzone miejsca za pomocą szorstkiej gąbki lub szczoteczki . Na koniec usuń resztki sody , używając czystej, wilgotnej ściereczki. Piekarnik można też skutecznie wyczyścić preparatem wody z octem 1;1.

Przy okazji porządków w kuchni zróbmy remanent w szafkach. Przejrzyjmy wszystkie produkty żywnościowe i wyrzućmy te przeterminowane. Warto też umyć zastawę stołową, która jest używana tylko na specjalne okazje. Na koniec zostawiamy mycie glazury, blatów, zlewu i podłogi.

Kuchnię i łazienkę możemy sprzątać tydzień przed świętami. Warto jednak wcześniej zrobić porządki w kuchennych i łazienkowych szafkach, aby na koniec zostało nam tylko odświeżenie tych wnętrz.

Świąteczne porządki: przedpokój

Z przedpokoju usuwamy nienoszone aktualnie kurtki i buty, by zrobić miejsce na okrycia gości. Przecieramy lustro i myjemy podłogę. Po uporaniu się z całym bałaganem będziemy mogli zająć się przyjemniejszą częścią przedświątecznych przygotowań – szykowaniem potraw, pakowaniem prezentów i ubieraniem choinki.

Pozdrawiam Krysia.

Skip to content