Wigilijne kolędowanie

To jedna z najmilszych świątecznych tradycji: po uroczystej, wigilijnej wieczerzy siadamy przy choince i razem śpiewamy. Nie są to jednak pieśni przypadkowe, a te same, które śpiewaliśmy rok, dwa, trzy lata temu i jeszcze w dzieciństwie. To zapewne jeden z powodów, dlaczego lubimy je śpiewać.


Być może już nie we wszystkich polskich domach kontynuowany jest zwyczaj śpiewania kolęd, ale w większości – na pewno tak.

Dlaczego śpiewamy kolędy?

Najprostsza odpowiedź brzmi: bo taka jest tradycja, to jeden z najbardziej utrwalonych w naszym kraju sposobów świętowania Bożego Narodzenia. Pieśni opisujące narodziny Chrystusa i znaczenie tego wydarzenia dla ludzi, śpiewano już w średniowieczu. Niektóre kolędy, śpiewane do dziś, mają po kilkaset lat.

Wspólne śpiewanie przy domowym stole stwarza też wyjątkową, magiczną atmosferę. Zbiorowe śpiewanie w ogóle jest czymś, co ludzi bardzo zbliża, ale śpiewanie kolęd to coś szczególnego. Wszyscy śpiewamy wtedy pieśni, które znamy, lubimy i dobrze nam się kojarzą, bo pamiętamy je z dzieciństwa, bo są ciepłe, melodyjne, piękne. Siedząc przy choince w gronie innych śpiewających, czujemy z nimi szczególną bliskość, radość ze spotkania, doznajemy wielu przyjemnych emocji.

Zachęcam wszystkich do śpiewania kolęd, a poniżej kilka z nich z tekstem.

Pozdrawiam

B.A