Przejdź do treści

Aktywność fizyczna a dieta. Co jeść przed i po treningu?

Jedno jest pewne – zdrowe odżywianie organizmu i aktywność fizyczna idą ze sobą w parze, odgrywając kluczową rolę w sporcie oraz w drodze po zdrowie. Odżywcza i wartościowa dieta to paliwo dla każdego sportowca – zdrowy jadłospis ma za zadanie przygotować organizm do intensywnego wysiłku i zapewnić efektywny trening. Oprócz regularnego spożywania posiłków niezmiennie istotne jest to, co jemy. Dlatego przygotowałam dla Was garść wskazówek, dzięki którym Wasz trening przyniesie jeszcze więcej korzyści.

Co jeść przed treningiem?

Odpowiednie wybory żywieniowe przed treningiem będą miały wpływ na to, jak będziesz się czuł w trakcie uprawiania sportu i zaraz po nim.

Posiłek lub przekąska spożyta przed treningiem powinny być lekkostrawne, o niskiej zawartości tłuszczu, zjedzone 30-90 minut przed wysiłkiem. Posiłek ma składać się głównie z węglowodanów. Dobrze, żeby był lekkostrawny i nie obciążał układu pokarmowego. Ważne, żeby w posiłku znalazło się także białko w postaci ryby, białego mięsa czy jajka, które przyspiesza regenerację mięśni. Unikajcie błonnika oraz tłuszczy, które są długo trawione i mogą spowodować dolegliwości żołądkowe w trakcie treningu.

Posiłki przedtreningowe będą się różniły ze względu na porę dnia, w której zaplanowaliście aktywność. Jeżeli trenujesz rano, koniecznie zjedz posiłek oparty na węglowodanach, zarówno prostych jak i złożonych. Prawidłowo zbilansowane śniadanie, oprócz tego, że wpływa na efektywność treningu, to jeszcze dodaje energii na cały dzień, dlatego w żadnym wypadku nie należy z niego rezygnować. Dobrym wyborem będzie owsianka z bananem, jogurt naturalny i granola czy kanapka z pełnoziarnistego chleba z dobrej jakości wędliną i warzywami. Jeżeli trening wykonywany jest w późniejszych porach dnia, ilość węglowodanów może być mniejsza. Przed popołudniowym treningiem postaw na posiłek złożony z kaszy lub makaronu, chudego mięsa lub ryby i porcji warzyw. Unikaj dodatków wzdymających, takich jak groch, kapusta czy fasola. Z kolei przed wieczornych treningiem dobrze zjeść chleb razowy z miodem lub dżemem, domowy koktajl z truskawek, siemienia lnianego i płatków zbożowych.

Co jeść po treningu?

Odpowiednie odżywianie oraz nawodnienie to kluczowe elementy zdrowego stylu życia i efektywnej aktywności fizycznej. Pomogą uzupełnić zapasy glikogenu, ale też pozbyć się z organizmu szkodliwych metabolitów oraz naprawić mikronaderwania mięśni. Odżywianie ma zasadnicze znaczenie w procesie regeneracji. Ważne jest również to, w jakim czasie po zakończonym treningu zjesz pierwszy posiłek. Bardzo często intensywny trening hamuje apetyt. I jeśli zaraz po np. bieganiu nie odczuwasz głodu, dobrym pomysłem będzie szybka przekąska na przyspieszenie regeneracji, a także uzupełnienie zapasów energii. Może to być mleczny koktajl z bananem czy naturalny jogurt z jakimś owocem. W późniejszym czasie dobrze zjeść posiłek składający się np. z brązowego ryżu, tuńczyka oraz warzyw. Dobrym wyborem będzie też grillowana pierś z indyka z warzywami skropionymi oliwą z oliwek.

Jeżeli traktujecie aktywność fizyczną poważnie, trenujecie regularnie, chcecie rozwijać swoje umiejętności i potencjał, poprawiać wyniki sportowe, dużym wsparciem będzie dla Was oparcie swojej diety na odżywczych proteinach, tłuszczu i węglowodanach pochodzących z naturalnych źródeł. Pamiętajcie, że sport to przede wszystkim głowa i sprawnie funkcjonujący mózg, który potrzebuje diety bogatej w mikro i makroskładniki.

Podstawowe zasady diety sportowca:

  1. Zadbaj o bilans kaloryczny, dostarczaj organizmowi tyle kalorii, ile spalasz.
  2. Nie przejadaj się, jedz nawet 5 posiłków dziennie, w mniejszych porcjach, o regularnych porach.
  3. Jedz sezonowo i kolorowo, w pierwszej kolejności wybieraj owoce i warzywa, które w danym sezonie daje natura. Dbaj o rozmaitość i różnorodność produktów. Pamiętaj, żeby wszystkie składniki odżywcze na Twoim talerzu występowały w odpowiednich proporcjach.
  4. Wyeliminuj słodycze, produkty przetworzone, alkohol.
  5. Gotuj na parze, duś zamiast smażyć.
  6. Nawadniaj się, wypijając dziennie odpowiednią ilość wody. Odrzuć wszelkie napoje gazowane i soki pełne cukru.
  7. Nie podjadaj między posiłkami, Twój organizm potrzebuje czasu, żeby spokojnie strawić pokarm, na co również potrzebuje energii.

Pozdrawiam Kasia.

Skip to content