Przejdź do treści

Haluksy – objawy i leczenie haluksów

Haluksy to z jednej strony choroba o podłożu genetycznym, z drugiej strony zalicza się ją do grupy chorób cywilizacyjnych, ponieważ pojawienie się jej w dużej mierze związane jest ze stylem życia. Właściwa profilaktyka, wprowadzona odpowiednio wcześnie, może zahamować lub nawet zapobiec jej rozwojowi i uchronić nas przed poważnymi dolegliwościami.

Stopa ludzkajest nieustannie narażana na liczne przeciążenia oraz urazy. Mogą one powodować różnego rodzaju zniekształcenia, które objawiają się dolegliwościami bólowymi, defektami estetycznymi, a nawet utrudniają normalne poruszanie się oraz funkcjonowanie.

Niestety, w naszym społeczeństwie większość osób po 40. roku życia boryka się z różnymi problemami dotyczącymi stóp. Podstawową przyczyną tego stanu są zmiany cywilizacyjne. Można je zaobserwować np. w kontekście stosowania niewygodnego i niefunkcjonalnego obuwia.

Co to jest haluks?

W wyniku tej deformacji głowa kości śródstopia zaczyna wystawać poza obrys fizjologiczny, a duży paluch rotuje w kierunku kolejnego palca, często na niego nachodząc.

Zmiany anatomiczne są widoczne gołym okiem. W ich wyniku dochodzi do zapalenia w obrębie zniekształconego stawu. Wówczas pojawia się ból.

Schorzenie częściej dotyczy kobiet – ma to między innymi związek z faktem, iż stopy pań są dużo bardziej delikatne niż stopy męskie. Mają też mniejszą wytrzymałość torebek stawowych i więzadeł, a także gorszą sprawność i siłę mięśni. Poza tym panie częściej noszą niewłaściwe obuwie, które ma wpływ na deformację stopy.

Objawy haluksów

Jednak, który pojawia się w wyniku rozwoju stanu zapalnego w obrębie zniekształconego stawu. Dodatkowo dochodzi do drażnienia zakończeń bólowych poprzez ucisk w przedniej części stopy. Pojawia się również obrzęk.

Z czasem objawy tak narastają, że mogą utrudniać normalne poruszanie się i dopasowanie jakiegokolwiek obuwia.

Jak leczyć haluksy?

Podstawowa to dobór odpowiedniego obuwia, które pozwoli stopie na prawidłowe funkcjonowanie. But powinien być na płaskim obcasie, z szerokim przodem.

Osoby, które pracują w pozycji stojącej, powinny w miarę możliwości robić przerwy i gimnastykować stopy. Podstawowym celem leczenia jest eliminacja dolegliwości bólowych oraz nadanie stopie takiego kształtu, który umożliwi dobór odpowiedniego obuwia.

Leczenie operacyjne haluksów

W przypadku zaawansowanych zmian korekta jest możliwa jedynie poprzez przeprowadzenie chirurgicznej korekcji koślawości.

Istnieje kilka metod leczenia, które dobierane są podczas konsultacji specjalistycznej, na podstawie zaawansowania choroby.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest złe ukrwienie kończyn. Po zabiegu powrót do zdrowia zależy od odpowiednio przeprowadzonej rehabilitacji.

Do jakiego lekarza z haluksami?

Odpowiednim specjalistą leczącym haluksy jest lekarz ortopeda.

Pozdrawiamy Gosia i Ewelina

Skip to content