Jak wyczyścić uszy w prawidłowy i bezpieczny sposób? Czyszczenie uszu

Woskowina gromadząca się w uszach wielu osobom kojarzy się z brakiem higieny i koniecznością dokładnego jej usuwania. Warto jednak wiedzieć, że powstawanie żółtej woskowiny w uchu jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, a sama wydzielina pełni funkcję ochronną dla przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Jak zatem prawidłowo czyścić uszy, by nie podrażnić ucha zewnętrznego i środkowego? Jakich produktów używać do czyszczenia i płukania uszu, by sobie nie zaszkodzić?

Jeżeli nie mamy problemów z nadmiernym wydzielaniem woskowiny, wówczas do czyszczenia uszu wystarczy używać ciepłej wody oraz delikatnego detergentu o neutralnym pH (np. mydła lub żelu myjącego). Kiedy i jak myć uszy? Najlepiej robić to podczas kąpieli i używać w tym celu wody z prysznica o średnim strumieniu i niezbyt wysokiej temperaturze. Pamiętajmy, że prawidłowe czyszczenie uszu powinno obejmować wyłącznie mycie zewnętrznej części ucha, czyli małżowiny, a także usuwanie woskowiny, która wydostała się już na zewnątrz przewodu słuchowego. Możemy skorzystać wtedy z płatków kosmetycznych lub patyczków higienicznych, jednak uważając, by nie włożyć ich zbyt głęboko, wewnątrz kanału słuchowego.

W sytuacji, gdy czujemy, że woskowina zalega nam w uchu lub mamy problemy z jej nadprodukcją, warto skorzystać z preparatów, które upłynniają wydzielinę i mogą być stosowane w warunkach domowych. Wśród najpopularniejszych środków znajdziemy produkty wodne oraz olejowe w formie sprayu lub kropli, które bazują na takich składnikach jak:

oleje roślinne (m.in. olej jojoba lub migdałowy, oliwa z oliwek);

parafina ciekła;

glicerol;

środki przeciwzapalne i łagodzące (m.in. aloes, rumianek, nagietek);

olejki o działaniu antyseptycznym (m.in. miętowy, goździkowy, cynamonowy);

sól fizjologiczna.

Preparaty te można stosować profilaktycznie raz w tygodniu, by nie doprowadzić do powstania korka woskowinowego. Co więcej, laryngolog może zalecić ich używanie również w sytuacji, gdy konieczne jest rozmiękczenie powstałego korka, co pozwoli na łatwiejsze „wypłukanie” go z ucha.

Płukanie uszu – kiedy stosować i na co należy uważać?

Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z usunięciem korka woskowinowego z ucha. W takiej sytuacji należy udać się do laryngologa, który przeprowadza zabieg płukania uszu. Warto jednak pamiętać, że w warunkach domowych również możemy go wykonać, jednak należy to robić ze szczególną starannością. Opisujemy poniżej ten proces, ale zalecamy, aby nie robić tego samemu – tylko udać się do lekarza!

Do płukania uszu w domu potrzebujemy strzykawki o pojemności około 20-30 mililitrów, od której wprowadzamy wodę o temperaturze pokojowej. Następnie siadamy wygodnie, trzymamy głowę pionowo i umieszczamy strzykawkę w uchu, kierując ją w górę i do tyłu. Strzykawkę delikatnie naciskamy, co pozwoli na powolne wprowadzanie wody do ucha. W momencie, gdy pojawi się ból, należy przerwać zabieg, podobnie jak w sytuacji, gdy po pięciokrotnym przepłukaniu ucha korek nadal nie wypłynie z wodą.

Ze względu na fakt, że samodzielne płukanie uszu może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej, zalecane jest, by zabieg ten przeprowadzać u laryngologa. Przed jego wykonaniem lekarz jest w stanie ocenić, czy nasze uszy są zdrowe i czy za uczucie zalegania woskowiny nie odpowiada np. infekcja ucha. Sam zabieg jest w pełni bezpieczny, bezbolesny i krótki – trwa zaledwie kilka minut.

Pozdrawiam Gosia.