Śpiewające saksofony

Saksofon należy do grupy popularnych instrumentów, chociaż jego wynalezienie nie odbyło się tak dawno, jak można by było przypuszczać. Jego wyróżniające się brzmienie często kojarzone jest w pierwszym odruchu z muzyką jazzową i klimatycznym jam session w klubie. Jednak ten instrument równie dobrze spisuje się, jeżeli chodzi o wykonywanie muzyki klasycznej czy muzykę graną przez orkiestrę.

Pierwsze konstrukcje saksofonowe datuje się bowiem na połowę XIX wieku. Nazwa tego instrumentu pochodzi od nazwiska jego belgijskiego konstruktora, Adolfa Saxa. W początkowym okresie swojego istnienia, saksofony były wykorzystywane głównie przez francuskie orkiestry wojskowe. Szybki wzrost zainteresowania saksofonami przypada na początek XX wieku, kiedy to ten instrument zaczęto produkować na szeroką skalę i popularyzować poprzez używanie w muzyce rozrywkowej.

Obecnie brzmienie saksofonu jest doceniane na szeroką skalę wśród różnych gatunków muzycznych. Uważa się, że obecnie to właśnie na saksofon przypada najwięcej tworzonych kompozycji wśród instrumentów dętych. Na jego popularność ma również wpływ szeroka paleta brzmieniowa, stosunkowo niska trudność opanowania technicznie instrumentu oraz możliwość dostosowania brzmienia do różnych gatunków muzycznych. Ten instrument daje nieograniczone możliwości balansowania między muzycznymi gatunkami, chociaż jego historia początkowo nie wskazywała takiego obrotu spraw.

Zapraszam do wysłuchania koncertu zespołu Śpiewające Saksofony (koncert opublikowany w serwisie YOUTube przez BiCeK – kultura prosto z Kolonowskiego).

Miłego odbioru!

B.A.