Rośliny odgrywają bardzo ważną rolę – to element wystroju mieszkania, który nie tylko ładnie wygląda, ożywia aranżację, ale też pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i jakość powietrza w pomieszczeniu. Wybraliśmy TOP 10 roślin doniczkowych, które warto mieć w swoim domu.
Rośliny doniczkowe w domu – dlaczego warto je mieć?
Choć nie każdy ma rękę do kwiatów, przynajmniej jedna roślina powinna znaleźć się w każdym domu. Nie wszystkie wymagają częstego podlewania, a ich obecność w mieszkaniu jest nieoceniona. Rośliny nie tylko dopełniają aranżację, zdobią wnętrze, ale przede wszystkim zamieniają dwutlenek węgla w tlen, dzięki czemu ilość tlenu w pomieszczeniu się zwiększa, a ma to ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jak wiadomo, kolor zielony pozytywnie wpływa również na nasz wzrok, uspokaja, wycisza i koi psychikę.
Rośliny doniczkowe potrafią zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu – to bardzo ważne szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy powietrze w domu jest bardzo suche i często wymaga użycia nawilżaczy. Wykorzystajmy naturalne sposoby – rośliny w suchym pomieszczeniu wyprodukują parę wodną.
Niektóre rośliny, takie jak np. storczyki, potrafią jonizować powietrze, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Rośliny doniczkowe potrafią również pochłaniać niektóre substancje chemiczne, między innymi składniki klejów czy farb (co szczególnie istotne po remoncie), a także benzen, formaldehyd, aceton i trójchlooetylen, czyli substancje uwalniane z monitorów komputerowych. W domowym biurze warto ustawić kilka roślin.
Warto mieć w domu rośliny doniczkowe, bo działają na nas relaksująco, potrafią poprawić samopoczucie i umilić wygląd wnętrza.
Gdzie ustawiać rośliny doniczkowe w domu?
Rośliny doniczkowe sprawdzą się w każdym pomieszczeniu w domu, jednak nie każda w każdym wnętrzu. Zdecydowanie nie może zabraknąć rośliny doniczkowej w sypialni, warto jednak pamiętać, że tutaj sprawdzą się bardziej rośliny zielone niż kwitnące – ułatwią one zasypianie, wyciszą oraz zneutralizują zanieczyszczenia. Pamiętajmy jednak, by nie ustawiać zbyt wielu roślin w sypialni, by nie powietrze nie stało się zbyt wilgotne.
W kuchni czy łazience najlepiej sprawdzą się rośliny, które lubią dużą wilgotność i wysoką temperaturę. Ale by uniknąć rozwoju pleśni i grzybów, kluczowa w tych pomieszczeniach jest wentylacja.
Rośliny w zależności od gatunku możemy ustawiać na parapecie (szczególnie rośliny doniczkowe, które potrzebują dużo naturalnego światła), na podłodze, regale, kwietniku czy w wiszących donicach. Odpowiednio dobrane miejsce podkreśli wygląd rośliny. Kwiaty najlepiej prezentują się na jednolitym tle, przy ścianie, firanie, na półce. Ogromne znaczenie odgrywa też donica, która powinna pasować do aranżacji wnętrza stylem, kolorem i być dopasowana do rośliny pod względem wielkości.
TOP 10 roślin doniczkowych, które warto mieć w domu.
1. Monstera to roślina ciesząca się ogromną popularnością. Można spotkać ją niemal w każdym mieszkaniu. Charakterystyczne dziurawe liście dodają jej uroku, przez co szturmem podbiła Instagram. Najczęściej spotykane są 2 gatunki tej rośliny: monstera dziurawa oraz monstera Adansona, o liściach powycinanych na brzegach. Warto podkreślić, że monstera nazywana jest naturalnym filtrem powietrza, ponieważ wchłania benzen, amoniak oraz formaldehyd.
2. W swoim domu warto mieć paprocie. Choć części osób mogą kojarzyć się one z mieszkaniem babci, ta roślina która wraca do łask w nowocześnie urządzonych mieszkaniach. Jej ogromną zaletą jest doskonałe nawilżanie i jonizowanie powietrza. Sprawdzi się w domowym biurze oraz salonie, ponieważ pochłania szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor. Warto ustawić ją w sypialni, ale polubi też łazienkę.
Paprocie uwielbiają zacienioną przestrzeń w mieszkaniu. Warto pamiętać, by po ustawieniu paproci nie przestawiać jej, wtedy marnieje. Odmian i gatunków rośliny jest całe mnóstwo, a każda wygląda pięknie.
3. Skrzydłokwiat swoją nazwę zawdzięcza delikatnym białym kwiatom, przypominającym skrzydła, ma także ciemnozielone liście. Jest rośliną egzotyczną, która świetnie czuje się w warunkach domowych. Z jej pielęgnacją poradzą sobie nawet osoby nie mające ręki do kwiatów, bo nie jest to roślina wymagająca. Skrzydłokwiat uwielbia wilgoć, wystarczy go często podlewać. Jest żywym filtrem, pochłania z powietrza toksyny, dzięki czemu gwarantuje zdrowy sen – wspaniale odnajdzie się w sypialni. Pochłania on zarodniki pleśni, dlatego polecany jest w mieszkaniu alergika.
4. Kalatea zachwyca oryginalnymi wzorami na liściach, które od spodu mają kolor purpurowy. Kalatea najlepiej czuje się w wilgotnych i bardzo ciepłych warunkach. Idealnym miejscem byłaby szklarnia przyokienna, widna łazienka lub bardzo ciepła kuchnia, przy czym warto pamiętać, że roślina nie lubi towarzystwa kuchenki gazowej.
Jako ciekawostkę warto dodać, że kalatea nazywana jest rośliną modlącą się. Dlaczego? Wieczorem jej liście prostują się w górę i przypominają dłonie złożone w modlitwie.
5. Storczyk to roślina bardzo efektowna, bardzo często wybierana do nowoczesnych aranżacji. Wybór gatunków i odmian jest przeogromny. Orchidee zachwycają kolorami i doskonale prezentują się w minimalistycznych wnętrzach na stole czy oknie. Ożywiają aranżację i dodają jej niepowtarzalnego charakteru. Długie zielone liście ozdobione pięknymi, bujnymi kwiatami robią wrażenie!
Storczyki świetnie neutralizują smog elektromagnetyczny podchodzący z urządzeń elektrycznych. Warto ustawić taką roślinę w pomieszczeniu, gdzie znajduje się telewizor czy komputer.
6. Aloes to roślina niezbędna w każdym mieszkaniu. Ma pozytywny wpływ na naszą skórę – przyłożony, rozcięty liść ma właściwości łagodzące, sprawdzi się w przypadku oparzeń, stłuczeń, ukąszeń owadów oraz uszkodzeń naskórka; jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków. Aloes uwielbia miejsca nasłonecznione, spodoba się mu na parapecie lub w pobliżu okna. Nie jest rośliną wymagającą, potrzebuje słońca i regularnego podlewania.
7. Fikus, inaczej figowiec, jest rośliną o ciemnozielonych, skórzastych liściach. Żyje bardzo długo i jest banalny w uprawie. Uwielbia rozproszone światło, dużą wilgotność i temperaturę powyżej 18 stopni C. Należy go podlewać obficie, ale bardzo rzadko. Roślina lubi mieć zraszane liście; nagromadzony kurz warto wycierać mokrą szmatką. Fikus doskonale oczyszcza powietrze.
Nie wybierajmy tej rośliny do domu, jeśli mamy małe dziecko – liście figowca są trujące dla dzieci.
8. Palma imponuje wyglądem. Jest rośliną, która nawilżą powietrze i usuwa z niego substancje chemiczne. Wymaga miejsca nienasłonecznionego, dlatego warto ustawiać palmę pomieszczeniach od strony północnej, w pobliżu okna.
9. Filodendron charakteryzuje się sercowatymi liśćmi. To roślina, która bardzo szybko rośnie i jest niewymagająca w uprawie. Jest jedną z najpopularniejszych roślin pokojowych – po kilku latach uprawy istnieje szansa, że zakwitnie białym lub kremowym kwiatostanem. Filodendron najlepiej czuje się w półcieniu, wystarczy podlewać go 2-3 razy w tygodniu. Istotne w pielęgnacji jest regularne podcinanie, ponieważ roślina bardzo szybko rośnie.
10. Wężownica to roślina określana jako „języki teściowej”. Sztywne, ostro zakończone liście prezentują się elegancko i efektownie. W donicy wyłożonej kamykami będzie prezentowała się niczym roślinne ogrodzenie. Ma mnóstwo zalet: oczyszcza powietrze, przechwytuje drobinki smogu, dlatego doskonale sprawdzi się w dużym mieście. Roślina pochłania także toksyny zawarte w farbach i impregnatach. Wężownica wytwarza też ogromne ilości tlenu, warto więc ustawić ją w sypialni.
Pozdrawiam . Gosia Bołkrowic.