Zakrzepica (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub zakrzepowe zapalenie żył) dotyczy zazwyczaj żył kończyn dolnych, choć może występować także w innych rejonach układu żylnego. Jej istotą jest lokalne powstawanie zapalenia żyły i rozprzestrzenianie się w świetle naczynia żylnego skrzepu tworzącego zaporę dla odpływu krwi z obwodu.
Warto zaznaczyć, że choroba ta może się rozprzestrzeniać. Przykładowo z mięśni łydek może przedostawać się do większych żył umiejscowionych w udach lub miednicy czy jamie brzusznej. Jako niezwykle niebezpieczne dla życia należy traktować zdarzenia, kiedy płynący z prądem krwi zakrzep przepływa przez serce, docierając do płuc. W takiej sytuacji powstaje zator tętnicy płucnej, czyli inaczej zatorowość płucna.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowań na zakrzepicę żylną
Do czynników ryzyka występowania zakrzepicy żył możemy zaliczyć:
przewlekłe zapalenie żył,
Zakrzepica żył – objawy
Do głównych objawów zakrzepowego zapalenia żył należą:
Zakrzepowe zapalenie żył może dotyczyć żył powierzchniowych i wówczas dominuje zmiana zabarwienia skóry, a dotykiem można wyczuć bolesne stwardnienie wzdłuż przebiegu żyły objętej zakrzepowym procesem zapalnym. Choroba może też dotyczyć żył głębokich, np. podudzia, i wówczas ból nasila się przy grzbietowym zginaniu stopy w pozycji leżącej lub przy chodzeniu. W przypadku objęcia procesem zakrzepowo-zapalnym żył głębokich uda lub miednicy mniejszej występuje ból i obrzęk całej kończyny.
Niekiedy zakrzepica przebiega bezobjawowo, dopóki nie dojdzie do uwolnienia skrzepu do krwiobiegu i jego osadzenia, czyli zatoru w świetle naczynia ważnego do życia narządu, np. mózgu, płuc czy serca, a w konsekwencji do nagłego upośledzenia ich czynności i bezpośredniego zagrożenia życia.
Uwaga! Zakrzepica żył jest niezwykle niebezpieczna i może doprowadzić do martwicy kończyn.
W rozpoznaniu tego schorzenia wykonuje się badanie ultrasonograficzne (próba uciskowa) i obrazowanie dopplerowskie.
Pozdrawiam Ewelina i Gosia.