Dokarmianie ptaków zimą pomaga naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać mroźną i śnieżną zimę. Jeśli będziemy dokarmiać ptaki w ogrodzie, wiosną i latem odwdzięczą się nam zjadając szkodliwe owady. Ważne jest jednak aby ptaki dokarmiać odpowiednim pokarmem i w odpowiedni sposób, bo inaczej bardziej im zaszkodzimy, niż pomożemy. Zobacz jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimie aby przyniosło to korzyści dla ptaków i naszego ogrodu!
Czy dokarmianie ptaków zimą jest konieczne?
0pinie na temat konieczności dokarmiania ptaków zimą są podzielone. Z jednej strony ptaki powinny potrafić samodzielnie znaleźć pokarm, z drugiej jednak strony podczas srogiej zimy wiele ptaków choruje, przemarza i ginie z głodu. Warto zatem pomagać ptakom, dostarczając odżywczego i pełnego energii pokarmu.
Zanim zaczniemy dokarmiać ptaki, powinniśmy upewnić się jaki pokarm będzie dla nich odpowiedni. Dokarmiając ptaki chlebem, co gorsza spleśniałym, zepsutym lub solonym jedzeniem czy słodkimi ciastkami, bardziej ptakom zaszkodzimy niż pomożemy. Jeśli mamy zamiar podawać ptakom byle co, lepiej ich po prostu nie dokarmiać.
Gdy jednak zaopatrzymy się w odpowiednią dla ptaków żywność, dokarmiając ptaki zimą będziemy mogli im nie tylko pomóc, ale też nacieszyć oko obserwując ptaki uwijające się wokół karmnika i posłuchać ich świergotania. Ptasie gwary ożywią ogród uśpiony zimą.
Z punktu widzenia ogrodnika, dokarmianie ptaków ma jeszcze jedną zaletę. Ustawiając karmnik w ogrodzie przyzwyczajamy ptaki do przebywania i poszukiwania pokarmu w tym miejscu. Wiele ptaków, które dokarmiamy zimą ziarnem i innym pokarmem roślinnym, od wiosny będzie poszukiwać w naszym ogrodzie gąsienic i larw owadów.
Świetnym przykładem są tutaj sikorki, dla których w zimie warto wysypywać tłuste ziarno, rozwieszać kule tłuszczowe i surową słoninę. Wiosną i latem sikorki będą zjadać szkodliwe ćmy i motyle oraz ich gąsienice, które stanowią ponad 80% pokarmu sikorek
Kiedy zaczynamy dokarmiać ptaki?
Dokarmianie ptaków zimą powinno się rozpocząć dopiero, gdy wystąpią opady śniegu lub duże mrozy. Gruba warstwa śniegu uniemożliwia ptakom odszukanie pokarmu w naturze, zaś w przypadku mrozów ptaki muszą jeść więcej wysokoenergetycznego pokarmu aby utrzymać się przy życiu. Zazwyczaj dokarmianie ptaków konieczne jest w okresie od grudnia do końca lutego.
- Bardzo ważne!
Gdy ptaki zaczęliśmy już dokarmiać, musimy to robić regularnie do końca zimy. Ptaki przyzwyczajone do miejsca dokarmiania będą przelatywać duże odległości aby dotrzeć do naszego karmnika, nieraz tracąc przy tym dużo energii. Gdy zastaną karmnik pusty mogą nie dać rady znaleźć innego pokarmu.Czym dokarmiać ptaki w zimie?
Pokarm dla ptaków powinien być odpowiednio dobrany, gdyż niewłaściwy bardziej im zaszkodzi niż pomoże.
Oto 10 dobrych pomysłów na pokarm dla ptaków zimujących:
- rozmaite ziarna zbóż (pszenica, jęczmień, owies, proso),
- nasiona dyni, słonecznika (najlepiej niełuskanego) i kukurydzy,
- naturalne płatki owsiane (można je przed podaniem skropić olejem),
- gotowane kasze i ryż (kaszę jęczmienną i gryczaną można podawać ptakom bez gotowania ale już np. pęczak i ryż wyłącznie po ugotowaniu, gdyż niegotowane nadmiernie pęcznieją w ptasich żołądkach),
- gotowane i pokrojone warzywa (marchew, ziemniaki, buraki, kapusta),
- owoce świeże (np. pokrojone jabłka i gruszki) i suszone. Przed podaniem ptakom owoce suszone mogą wymagać namoczenia aby nie pęczniały w ptasich żołądkach. Owoce muszą być suszone bez dodatku cukru, nie mogą być to owoce kandyzowane, nie mogą zawierać dwutlenku siarki i innych konserwantów!
- orzechy (ziemne, laskowe, włoskie, tylko naturalne, nieprażone i bez dodatku soli),
- słonina (koniecznie surowa i niesolona, nie może wisieć dłużej niż 2 tygodnie, skorzystają z niej sikorki, dzięcioły i kowaliki),
- dostępne w sklepach gotowe mieszanki ziarna dla ptaków zimujących, kolby oraz kule tłuszczowe,
- dobrym zwyczajem jest umieszczenie w okolicy karmnika także poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody.
Miłej lektury .Pozdrawiam Gosia Bołkrowic