Muzyka to zdrowie!

Muzyka może być stosowana jako narzędzie terapeutyczne. Zostało udowodnione, że muzyka może działać relaksująco, dodaje sił witalnych i przywołuje miłe wspomnienia, a nawet zmniejsza odczuwanie bólu.

Muzyka, która towarzyszy nam od zarania dziejów, pobudza mózg i wspomaga jego formę. Energiczna muzyka do treningu motywuje do działania. Gdy jest melancholijna, może pomóc przetrwać smutek. Muzyka relaksacyjna uspokaja, a ulubione melodie działają przeciwbólowo.

Muzyka, a funkcjonowanie serca

Ze względu na swoją specyfikę, a zwłaszcza rytm, muzyka wpływa na funkcjonowanie serca, m.in. częstotliwość jego skurczów czy elastyczność arterii. Spokojne utwory zmniejszają napięcie nerwowe, natomiast wielokrotnie powtarzane w nich muzyczne frazy wpływają na lepszą kontrolę pulsu i ciśnienia tętniczego.

Muzyka, a funkcjonowanie mózgu

Muzyka może wspomagać przywoływanie faktów z pamięci, zwłaszcza u osób z zaburzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak np. choroba Alzheimera.

We wczesnej fazie demencji dobrze działa zarówno słuchanie muzyki, jak i śpiewanie, pozwalając na utrzymanie lepszego nastroju i sprawniejszej pamięci epizodycznej (długotrwałej pamięci zdarzeń).

Zbadano, iż u pacjentów z zaawansowaną chorobą słuchanie znajomej i lubianej muzyki pozwalało nawiązać lepszy kontakt z otoczeniem i pobudzić aktywność mózgu.

Z ustaleń badaczy koreańskich wynika że, tylko miesiąc neurologicznej terapii muzyką poprawia zdolności językowe u pacjentów po wylewie, dotkniętych problemami z komunikacją.

Zostawiam dla Państwa kilka ulubionych piosenek z repertuaru artystki Eleni, które chętnie śpiewaliśmy i słuchaliśmy podczas zajęć.
B.A