Sława Przybylska

Dziś chciałbym podzielić się z Państwem kilkoma utworami artystki Sławy Przybylskiej. Piosenki, które nie wątpliwie przywracają miłe wspomnienia z lat młodości i wprawiają w błogi nastrój. Zostawiam również życiorys artystki dla pogłębienia wiedzy o piosenkarce.

Polska scena muzyczna może pochwalić się wieloma gwiazdami z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Jedną z nich jest Sława Przybylska. Imię rodzice piosenkarki wybrali idealnie dla robienia kariery scenicznej. Sława Przybylska urodziła się 2 listopada 1932 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Jej rodzicami byli Józef i Marianna Przybylscy. Po II wojnie światowej wychowywała się w Domu Młodzieży w Krzeszowicach. Ukończyła Zespół Państwowych Szkół Plastycznych, a następnie zdała na studia do Szkoły Głównej Służby Zagranicznej, na kierunek handel zagraniczny. W czasie studiów udzielała się artystycznie, nie tylko malując, ale i śpiewając. Wyszła za mąż za Jerzego Kostarczyka, z którym ma córkę Blankę Carling. Po rozwodzie związała się z Janem Krzyżanowskim, za którego wyszła za mąż. Obecnie mieszka w Otwocku.

Debiut sceniczny Sławy Przybylskiej miał miejsce pod koniec lat 50. ubiegłego stulecia, ale prawdziwą „sławę” przyniosła jej wykonana w 1958 roku piosenka „Pamiętasz była jesień”, która pojawiła się w filmie Wojciecha Hasa „Pożegnania”. W 1962 roku wydała płytę „Sława Przybylska”, a rok później jej drugą część. W 1966 roku pojawiły się płyty „Ballady i piosenki” oraz „Ballady i piosenki cz. 2”. Sława Przybylska w dwa lata później wydała płytę „Nie zakocham się”, a w 1970 roku „U brzegów Candle Rock”. W jej dyskografii znalazły się płyty: „Sława Przybylska” z 1972 roku, „Jak za dawnych lat” z 1973 roku, „Związek przyjacielski” z 1979 roku, „Sława Przybylska śpiewa ulubione przeboje” z 1988 roku, „Rodzynki i migdały” oraz „Minuty nadziei” z 1992 roku, „Ałef Bejs – Pieśni i piosenki żydowskie” z 1993 roku oraz „40 piosenek Sławy Przybylskiej” z 2009 roku.

Co ciekawe, Sława Przybylska wykonywała również piosenki w języku jidysz, m.in. „Miasteczko Bełz”. Została odznaczona przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 2000 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej z okazji jubileuszu 50-lecia ZSP. W 2015 roku otrzymała także „Diamentowy Mikrofon”, nagrodę Zarządu Polskiego Radia wręczoną podczas 52. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W latach 1974-1981 Sława Przybylska próbowała swoich sił jako aktorka Teatru Stara Prochownia. Gościnnie występowała w Teatrze Żydowskim, w kabarecie Pod Egidą, U Lopka czy Kurierek. Była aktorką i piosenkarką Teatru na Targówku w Warszawie w latach 1976-1978 oraz 1982-1987. Występowała w Teatrze Metechii w Tbilisi oraz w Teatrze Miejskim w Saarbrücken.

Zostawiam dla Państwa kilka utworów Sławy Przybylskiej, które chętnie słuchaliśmy podczas zajęć.

Pozdrawiam

BA

źródło: fakt.pl