Uroczystość Wszystkich Świętych inna niż zwykle

Witam moi Kochani!

Uroczystość Wszystkich Świętych w Kościele katolickim to święto ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzona corocznie w dniu 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.

W dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, a także następnego dnia (Dzień Zaduszny, 2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze.

W tym roku z powodu epidemii wirusa SARS-CoV-2 uroczystości będą wyglądać inaczej niż zwykle. W związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną zarówno księża, jak i rządzący proszą, żeby cmentarzy nie odwiedzać tłumnie .
Duchowni apelują, by osoby starsze i schorowane wybrały w tym roku modlitwę za zmarłych w domach. Papież Franciszek udziela dyspensy wszystkim wiernym, którzy tak zrobią.

Jeśli mamy groby położone w dalszej odległości od naszego miejsca zamieszkania, rozłóżmy wizyty w czasie, na tydzień lub 2 tygodnie. Chodzi o to żeby unikać tłumów i zachować dystans społeczny.
Odwiedzanie grobów powinno odbywać się przy zachowaniu wszystkich zasad sanitarnych, utrzymywaniem kontaktu z jak najmniejszą liczbą osób.

Pamiętajmy o tym! Krysia