Przejdź do treści

11 listopada to dzień Rogali Świętomarcińskich oraz pieczonych gęsi!

11 listopada to nie tylko dzień obchodów Narodowego Dnia Niepodległości, ale również czas wspomnień o Świętym Marcinie. Województwo wielkopolskie, mocno związane z tym świętem, zajada się wtedy rogalami świętomarcińskimi oraz pieczoną gęsią. Jesteś ciekaw, skąd wzięła się ta tradycja?

Pieczona gęś na Święto Marcina

Święty Marcin był żołnierzem, synem rzymskiego legionisty. Wiążą się z nim niezwykle ciekawa historie. Pierwsza opowiada o wydarzeniu z dnia, kiedy spotkał na swojej drodze biednego człowieka opasanego tylko w cienke łachmany, które ledwo ochraniały jego ciało. Święty Marcin zlitował się nad nim i oddał mu swój płaszcz, zostając w połowie nagim. Ten szlachetny gest uczynił go patronem ubogich i wszystkich żołnierzy. Kolejna historia sięga tradycji pieczenia gęsi 11 listopada i opowiada o dniu, kiedy zachciano nadać mu sakrę biskupią, a on kategorycznie temu odmówił. Ukrył się z myślą, aby uciec od wszystkich czyhających na niego wysłanników Papieża. Jednak, co zabawne, jego kryjówka została zdradzona przez gęganie wścibskiej gęsi. To stąd wzięło się znane z Wielkopolski przysłowie „Na Świętego Marcina dobra gęsina!”, a tradycja ta dotarła do Polski prosto z Niemiec.

Legenda Rogali Świętomarcińskich

Tradycja Rogali Świętomarskich związana jest z historią, kiedy to Święty Marcin przejeżdżał przez Poznań na swoim koniu. Po drodze koń zaś zgubił swoją podkowę. Węszujący po ulicy miejscowy Piekarz znalazł ją samotnie leżącą na drodze i onieśmielony zachwycił się jej oryginalnym i niezwykle ciekawym kształtem. Zainspirowało go to upieczenia ciasta o właśnie takiej samej formie. Tak zaczęła się produkcja Rogali Świętomarcińskich!

Z czego robione są Rogale Świętomarcińskie?

Rogale Świętomarcińskie wyrabiane są z ciasta półfrancuskiego. W środku znajduje się nadzienie z białego maku, orzechów, migdałów oraz rodzynek. Coś pysznego! Nie jest to najzdrowsza przekąska, ale za to jaka pyszna! W dodatku przysłowie mówi, iż dzień święty należy święcić. Warto więc chociaż tego jednego dnia, 11 listopada zakosztować pysznych, tradycyjnych na Wielkopolsce przysmaków.

Skip to content