Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

„Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci.

Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Została ona zapisana także w przedmiotach przypominających o tragicznych losach swoich właścicieli.”
Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich https://www.polin.pl/pl/27-stycznia

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Muzeum POLIN na swojej stronie internetowej prezentuje rzeczowe pamiątki, pieczołowicie przechowywane w swoich zborach. Opowiadają one historie polskich Żydów z okresu Zagłady. Mówią o życiu w getcie, ukrywaniu się, obozach koncentracyjnych, uratowanych żydowskich dzieciach, zesłaniach czy o poczuciu pustki i osamotnienia tych, którzy ocaleli.

Jeśli mają Państwo ochotę poznać historie Broni Morgenstern, Romualda Waszkinela oraz wielu innych osób, o których istnieniu świadczą dzisiaj tylko pojedyncze przedmioty, zachęcamy do kliknięcia w poniższy link.

https://www.polin.pl/pl/27-stycznia