Przejdź do treści

Błędy popełniane podczas sprzątania

Witam!

Kochani dzisiaj podpowiem wam jakie błędy popełniamy podczas sprzątania. Wydaje się, że sprzątanie nie wymaga specjalnej wiedzy i umiejętności. Robimy to przecież tak często, że każdy z nas wypracował swoje procedury, które uważa za najbardziej skuteczne. Jednak czy na pewno? Okazuje się, że istnieje co najmniej 8 błędów, które większość z nas popełnia podczas domowych porządków. Rujnują one nasze wysiłki i znacząco wydłużają czas, który musimy poświęcić na domowe obowiązki. Sprawdź czy i ty popełniasz błędy z zaprezentowanej w tym artykule listy.

1.Wkładanie sztućców do zmywarki w taki sposób, że są skierowane w tym samym kierunku

Nie ma nic złego w układaniu wszystkich widelców ząbkami do góry. Zapobiega to ich wyginaniu się. Jednak jeśli włożysz do zmywarki wszystkie łyżki skierowane w tę samą stronę, woda będzie odbijać się od ich powierzchni, co uniemożliwi ich dokładne wyczyszczenie. Żeby zmywanie sztućców było bardziej efektywne, jedne z nich ułóż skierowane do góry, a inne do dołu. To samo tyczy się noży.

2.Mycie okien w słoneczny dzień

Płyn do mycia okien w pełnym słońcu wysycha znacznie szybciej, co skutkuje pojawieniem się na szybach zacieków. Dlatego, niezależnie od pory roku, najlepszą porą na mycie okien jest późne popołudnie lub wieczór, gdy niebo jest zachmurzone, a temperatura na zewnątrz nie przekracza 20°C. Żeby okna szybciej wyschły, zamiast szmatki z mikrofibry użyj gumowej wycieraczki do szyb. Zbierze ona za jednym zamachem znacznie więcej wody.

3.Stosowanie sprayu do czyszczenia bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię.


Ta metoda może być stosowana od czasu do czasu, ale wyłącznie na bardzo brudnych powierzchniach, które wymagają mocnego środka czyszczącego. Nie korzystaj z niej codziennie, ponieważ pozostawia na czyszczonych powierzchniach trudny do usunięcia osad. Zamiast tego spryskaj środkiem szmatkę z mikrofibry i przetrzyj nią czyszczone powierzchnie. Zużyjesz mniej preparatu osiągając lepszy efekt.

4.Sprzątanie bez rękawiczek

Jeśli twoja skóra jest przesuszona, wchłonie niemalże każdą substancję, z którą ma styczność. Nawet naturalne środki czystości mogą wysuszyć skórę. Unikniesz problemu stosując do sprzątania rękawiczki. Jednak nie zwykłe gumowe, czy lateksowe, ale takie, które mają w środku bawełnianą wyściółkę. Są nie tylko komfortowe w użyciu, ale również zapewniają dłoniom dodatkową ochronę.

5.Powierzchowne czyszczenie mokrych plam na dywanie.

Powierzchniowe wycieranie mokrych plam, np. psiego moczu, czerwonego wina, czy kawy, na dłuższą metę nie jest skuteczne. O ile nie usuniesz plamy z najgłębszych warstw dywanu czy tapicerki, z czasem może ona ponownie uwidocznić się na powierzchni. Wypróbuj ten sposób: gdy tylko zauważysz plamę, natychmiast przyłóż do niej papierowy ręcznik, żeby wchłonął tak dużo płynu, jak to tylko możliwe. Dociśnij go kilkukrotnie do powierzchni tkaniny i zmień na kolejny ręcznik. Powtarzaj czynność do czasu, aż ręczniki przestaną chłonąć wilgoć. Jeśli mimo to plama nie znika, nałóż na nią odplamiacz i powtórz cały proces.

6.Odkładanie opłukanej szczotki toaletowej z powrotem do pojemnika.

Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego tak ważne jest wysuszenie szczotki klozetowej przed włożeniem jej z powrotem do pojemnika. Po użyciu i opłukaniu, zamocuj ją między muszą klozetową a deską i poczekaj przynajmniej 10 minut (a najlepiej, aż całkowicie wyschnie). Dopiero wówczas umieść ją z powrotem w pojemniku.

7.Mycie gąbki do naczyń wyłącznie wodą.

Struktura gąbki sprawia, że osadzają się w niej zarówno resztki jedzenia, jak i bakterie. Dlatego opłukanie jej wodą nie wystarcza. Raz – dwa razy w tygodniu umyj ją w zmywarce (umieść ją na górnej półce) lub wilgotną włóż na 2 minuty do mikrofalówki. W okresie zwiększonej ilości naczyń do umycia (np. podczas świąt), dezynfekuj gąbkę codziennie.

8.Odkurzanie sierści z tapicerki bez specjalnej końcówki.

Zwykłe odkurzanie drewnianych powierzchni lub płytek sprawia, że zgromadzone na nich sierść czy kurz w znacznej mierze jedynie „podfruwają” w powietrzu, żeby ponownie opaść na podłogę. Jeśli chcesz dokładnie posprzątać mieszkanie, zainwestuj w specjalne końcówki do odkurzacza albo najpierw zbierz sierść miotłą lub mopem elektrostatycznym, a dopiero później poodkurzaj.

Polecam wypróbować te sposoby myślę , że już więcej nie będziecie popełniać tych błędów.

Pozdrawiam Krysia.

Skip to content