Bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowego dotyczą 80% społeczeństw krajów europejskich, najczęściej w wieku 45–60 lat. Liczba nowych przypadków w każdym roku wynosi 40% osób dorosłych. Spowodowane jest to trybem życia, małą aktywnością ruchową i utrzymywaniem statycznych pozycji ciała. Na powstawanie bólów krzyża mają wpływ długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów i ciężka praca fizyczna.
ĆWICZENIE RUCHOMOŚCI ODCINKA LĘDŹWIOWEGO KRĘGOSŁUPA
- Przygotowanie: Połóż się na plecach. Ręce ułóż swobodnie, ugnij nogi, stopy oprzyj o podłoże,
- Ćwiczenie: Kierując pępek w stronę sufitu, wykonaj ruch wypchnięcia odcinka lędźwiowego. Nie odrywaj miednicy . Następnie wciśnij odcinek lędźwiowy i pępek maksymalnie w podłoże . Ruch odbywa się tylko w dolnym, lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Ćwiczenie powtórz 5 razy. Podczas ćwiczenia oddychaj głęboko. Wszystkie ruchy wykonuj wolno i dokładnie.
- Przygotowanie: Połóż się na plecach. Wyprostuj nogi, ręce ułóż wygodnie.
- Ćwiczenie: Wykonaj ruch miednicą, tak aby lewe biodro przybliżyło się do lewego barku. W ten sposób skrócisz i napniesz mięśnie przykręgosłupowe odcinka lędźwiowego. Przytrzymaj pozycję przez kilka sekund i rozluźnij . Powtórz 5 razy. Następnie rozciągnij lewy bok ciała – oddal lewe biodro od lewego barku. W ten sposób rozciągasz mięśnie przykręgosłupowe . Powtórz 5 razy. Odpocznij przez chwilę i połącz oba ruchy, wykonując je naprzemiennie. Ten element również powtórz 5 razy.
Całość wykonaj także po prawej stronie. Podczas ćwiczenia oddychaj głęboko. Wszystkie ruchy wykonuj wolno i dokładnie.
Życzę jak najlepszych efektów, Kasia😊