Wyroby medyczne, do których zaliczają się produkty chłonne przeznaczone dla osób z NTM, objęte są refundacją NFZ. Pieluchomajtki dla dorosłych, anatomiczne wkłady urologiczne, podkłady oraz majtki chłonne niezbędne w przypadku problemu z nietrzymaniem moczu, można nabyć – w ramach określonych limitów i uprawnień – korzystając z dopłat Narodowego Funduszu Zdrowia. Co należy zrobić, aby z tego skorzystać?
Refundacja produktów chłonnych – kto i do czego ma prawo
Refundacja wkładek urologicznych, majtki chłonne z refundacją czy pieluchomajtki na NFZ przysługują pacjentom objętym obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, u których nietrzymanie moczu jest objawem (lub jednym z symptomów) ciężkiej choroby przewlekłej (jak choroba nowotworowa) ewentualnie wady wrodzonej (anatomiczne uszkodzenia układu moczowego) i/lub wiąże się z niepełnosprawnością. To, jaki limit refundacji pieluchomajtek (albo innych produktów chłonnych) przysługuje danej osobie, uzależnione jest między innymi od przyczyny występowania inkontynencji.
- Pacjenci z chorobą nowotworową mają prawo do 100% refundacji NFZ (wkładki urologiczne, pieluchomajtki, majtki chłonne – wybór konkretnych produktów zależy do pacjenta) z limitem 77 zł na miesiąc.
- Pacjenci z innymi chorobami (między innymi głębokie upośledzenie umysłowe, zespoły otępiane różnego pochodzenia czy anatomiczne wady wrodzone będące przyczyną NTM, choroby układu nerwowego, pourazowe uszkodzenia układu pokarmowego, nieprawidłowości w układzie moczowym…) uprawnieni są do 70% refundacji NFZ (maksymalnie 90 zł miesięcznie).
W obu powyższych przypadkach z puli refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia produktów przysługuje tym pacjentom do 90 sztuk środków chłonnych na każdy miesiąc. W ramach tego limitu decyduje się samodzielnie (ewentualnie w porozumieniu ze specjalistą – lekarzem albo na przykład fizjoterapeutą czy innym opiekunem medycznym – o wyborze konkretnego rodzaju produktów ulubionej, sprawdzonej marki). Wyjątkiem są osoby objęte ustawą Za życiem oraz pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, których nie obowiązuje limit ilościowy na produkty chłonne.