Ćwiczenia dla seniora – jak ćwiczyć w podeszłym wieku?

Codzienna aktywność jest w stanie wpłynąć na wiele aspektów życia seniora – zarówno w pełni samodzielnego jak i potrzebującego pomocy. Może ona pozytywnie wpłynąć między innymi na jego kondycję psychiczną, odpowiadając za dostarczanie endorfin w trakcie nawet niewielkiego wysiłku. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą także spełniać rolę podobną do fizjoterapii, wzmacniając mięśnie oraz stawy, zwiększając wydolność oddechową oraz poprawiać krążenie, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza przy chorobach sercowo-naczyniowych.

Przez wzgląd na to, że dla wielu osób starszych główną formą rekreacji jest oglądanie telewizji, czytanie czy słuchanie radia, wysiłek fizyczny musi być wprowadzany do codziennych przyjemności w sposób zrównoważony, zwłaszcza u seniorów w podeszłym wieku.

  • Warto rozpocząć od codziennego spaceru – ta forma rekreacji jest jedną z prostszych, aktywizuje mięśnie nóg, a jednocześnie wspomaga odpowiednie dotlenienie organizmu. W celu poprawy stanu mięśni rąk, można korzystać także z kijków do Nordic Walking. Szybki spacer, Nordic Walking, jazda na rowerze, korzystanie z rotora do ćwiczeń czy nawet taniec to tak zwane ćwiczenia aerobowe, których zadaniem jest zapobieganie chorobom krążenia i oddychania, otyłości oraz cukrzycy. Każdego dnia wspierają także w czynnościach wymagających wysiłku, takich jak sprzątanie czy zabawa z wnukami.
  • Ćwiczenia gimnastyczne, takie jak Pilates czy joga bądź trening, w którym używa się taśm, dysków czy piłek (odpowiednia będzie zwłaszcza piłeczka do masażu z kolcami), przeznaczone są zwłaszcza dla osób, które mają problemy z równowagą i koordynacją ruchową. One w szczególności zmniejszają ryzyko upadków, które są najczęstszymi przyczynami kontuzji i złamań. Przy gimnastyce warto pamiętać, by najpierw wykonywać ćwiczenia o małej intensywności, a następnie przechodzić do większej. Dodatkowo niewskazane jest częste zmienianie pozycji, na przykład z leżącej na stojącą. Warto zaopatrzyć się w akcesoria do ćwiczeń, które są pomocne przy niektórych czynnościach.

Ćwiczenia można z łatwością przeprowadzić w domu. Oto kilka przykładów ćwiczeń, które mogą być wykonane przez seniora.

  • Na leżąco – należy położyć się na podłodze (najlepiej na macie lub kocu) twarzą do podłoża. Ręce muszą być wyciągnięte do przodu. Następnie należy powoli unieść lewą rękę i prawą nogę w tym samym czasie, odczekać chwilę i powrócić do pozycji leżącej. Ćwiczenie powtórzyć tym razem z prawą ręką i lewą nogą. Wysokość zależna jest od siły osoby ćwiczącej, wystarczy tylko minimalne podniesienie kończyn. Wystarczy dziesięć powtórzeń.
  • Obręcz barkowa – proste ćwiczenia, które można wykonywać w każdym miejscu. Umożliwiają poprawę sprawności obręczy barkowej i zminimalizowanie bólu w tych rejonach. Poprawiają także sprawność rąk. Wykonuje się je w pozycji stojącej. Początkowo należy przetoczyć barki do przodu, robiąc nimi „koła”. Po dziesięciu powtórzeniach można zmienić kierunek. Następnie należy podnieść ręce do boku i znów kręcić małe kółka w lewo i w prawo.
  • Nogi – to proste ćwiczenie, które aktywizuje mięśnie łydek i ud, a także wspiera sprawność stawów. Wystarczy ustać przed krzesłem, by odpowiednio się na nim oprzeć, a następnie podnosić raz lewą, raz prawą nogę ugiętą w kolanie. Po dziesięć powtórzeń na każdą nogę.

Powodzenia Kasia😊