Ćwiczenia oddechowe w domu – jak poprawić wydolność płuc?

Dzisiejszego dnia zaproponuje ćwiczenia które możemy wykonywać w domu – są bardzo łatwe i dostępne dla każdego. Ćwiczenia oddechowe wskazane są dla dzieci, kobiet w ciąży i seniorów.

Jak powinien przebiegać taki trening?

  • Powietrze wdychamy przez nos, a wydychamy ustami.
  • Wydech powinien trwać 2-3 razy dłużej niż wdech.
  • Ćwiczenia oddechowe powinny trwać przynajmniej 5 minut każdego dnia, a najlepiej z biegiem dni zwiększać czas treningu.
  • Ćwiczenia oddechowe wykonujemy w pozycji siedzącej.
  • W ćwiczeniach oddechowych można wspomagać się ruchem rąk – unosić je do góry przy wdechach i opuszczać przy wydechach.
  • Starajmy się angażować przeponę w trakcie ćwiczeń oddechowych w domu – ułóżmy dłonie na brzuchu, by obserwować, jak podnosi się i opuszcza.

Korzyści dla zdrowia

  1. Redukcja stresu – ćwiczenia oddechowe są wspaniałym sposobem na zrelaksowanie się i rozluźnienie. W związku z tym świetnie wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. W dobie pandemii jest to szczególnie istotne – jesteśmy bowiem narażeni na lęki związane z samą chorobą.
  2. Lepsza postawa – głębokie wdechy i wydechy wymuszają wyprostowanie się i utrzymywanie prawidłowej postawy podczas ćwiczeń oddechowych. To z kolei może się łatwo przełożyć na nasze codzienne przyzwyczajenia.
  3. Wydalanie toksyn – przy długich wydechach mamy szansę pozbyć się większej ilości szkodliwych toksyn niż w przypadku krótkich, często urywanych wydechów przy nieświadomym oddychaniu.