Dlaczego prezenty wielkanocne przynosi zajączek?

Prezenty od zajączka wiążą się z symboliką tego zwierzęcia. Już w starożytności łączono go z siłami witalnymi i odrodzeniem. Podobną symbolikę mają całe święta Wielkiej Nocy.

I to właśnie symbolika sprawiła, że zając przynosi wielkanocne prezenty.
Sam zwyczaj wręczania prezentów z okazji świąt Wielkanocnych wywodzi się z tradycji wiejskiej. Już od lat mieszkańcy wsi obdarowywali dzieci kolorowymi pisankami z okazji świąt. Zwyczaj ten stopniowo przeniknął również na tereny miejskie, aż na dobre zadomowił się w naszej tradycji.

Dziś w wielu domach prezenty od zajączka stanowią nieodłączny element świąt Wielkiej Nocy. W dzisiejszych czasach nie są to już jednak kolorowe jajka, ale słodycze lub drobne zabawki. W sklepach dostępne są całe zestawy słodyczy w formie czekoladowych jajeczek, króliczków czy kurczaków.

W niektórych domach to rodzice wręczają dzieciom prezenty. W innych chowa się je w ogrodzie, a maluchy same muszą je odszukać, radośnie biegając po świeżo zazielenionej trawie. Prezenty wręczane z okazji Wielkanocy są znacznie skromniejsze niż prezenty bożonarodzeniowe. Mają raczej znaczenie symboliczne, podkreślające radosny charakter świąt.

Pozdrawiam Celina