Przejdź do treści

Kotlety rybne

Witam!

Kochani dzisiaj w roli głównej ,,Kotlety rybne”.

Zapraszam po kotlety rybne, które należą do jednych z prostszych przepisów z wykorzystaniem ryb. Takie kotlety rybne z dorsza lub innej ryby o jasnym mięsie są idealne na obiad również dla dzieci. 

– prosty przepis na kotlety rybne
– tylko kilka niezbędnych składników
– mimo smażenia nie są bardzo kaloryczne

Składniki:

  • 500 g dorsza – filet lub polędwica
  • 1 średnie jajko
  • 1 czerstwa kajzerka
  • bulion lub mleko do namoczenia bułki
  • garść siekanego koperku
  • garść siekanego szczypiorku
  • 2 łyżki bułki tartej do obtaczania kotletów
  • przyprawy: po płaskiej łyżeczce soli i pieprzu
  • 4 łyżki oleju roślinnego do smażenia

Ja do zrobienia takich mielonych kotlecików rybnych używam zazwyczaj ryb o jasnym mięsie i dużych, łatwych do usunięcia ościach. Zazwyczaj stawiam na filet lub polędwiczkę z dorsza. Jeśli chcecie możecie użyć innej ryby taką którą lubicie.

Kotlety rybne przepis:

Potrzebujesz pół kilograma samego mięsa z jasnej ryby np. dorsza. Mięso ma być bez ości i bez skóry. Polecam filety oraz polędwiczki większych ryb. Mięso bardzo dokładnie obejrzyj i usuń wszystkie ości.

Mięso zmiel w maszynce do mielenia mięsa na średnich oczkach. Jeśli nie masz maszynki, to możesz spróbować posiekać mięso nożem. Chwilkę to potrwa, ale da radę osiągnąć zadowalający efekt. 

Można też użyć ryby mrożonej. Należy ją rozmrozić a następnie lekko odcisnąć w dłoniach z nadmiaru wody. Przejrzeć na wypadek ości i zmielić tak samo, jak świeżą rybę.

Klasyczną kajzerkę (najlepiej czerstwą, ale świeża też jak najbardziej się nada) namocz w mleku, wodzie lub bulionie drobiowym lub warzywnym.


W jednej, większej misce umieść zmielone mięso ryby, namoczoną i bardzo dokładnie odciśniętą z nadmiaru płynu bułkę, jedno jajko oraz drobno posiekany koperek i szczypiorek. Dodaj też po płaskiej łyżeczce soli i pieprzu.
Możesz też dodać płaską łyżeczkę ulubionej mieszanki ziół lub odrobinę takich ziół jak: majeranek, rozmaryn, estragon, czy też szałwia. 
Jeśli namoczysz bułkę wcześniej, to po odciśnięciu możesz ją zmielić razem z rybą. 

Wszystkie składniki bardzo, bardzo dokładnie i długo wyrabiaj i mieszaj. Z kotletami rybnymi, jest tak samo jak z klasycznymi mielonymi. Najważniejsze jest długie mieszanie masy. Dzięki temu wiesz, czy masa nie jest za rzadka (możesz wówczas dodać trochę bułki tartej). A co najważniejsze, masa będzie miała idealnie gładką konsystencję i kotlety nie będą pękać i rozpadać się podczas smażenia. 
Do niedużej miseczki wsyp dobrej jakości bułkę tartą (bułka tarta słabej jakości może się szybko przypalać). Nabieraj porcje masy wielkości dużego orzecha włoskiego i formuj lekko spłaszczone kotlety. Obtaczaj je w bułce tartej. Na wszystkie kotlety nie zużyłam nawet dwóch łyżek bułki tartej. 
Przygotuj sobie większą patelnię i zacznij ją nagrzewać. Wlej cztery łyżki oleju do smażenia. Ustaw średnią moc palnika i zacznij kłaść kotlety. 

Kotlety smaż z obu stron na rumiano. Uważaj, by kotleciki nie przypalały się za szybko. W razie potrzeby zmniejsz moc palnika. Kotlety nie powinny się za szybko rumienić. To jak długo będą się smażyć, zależy od patelni i jej grubości oraz od ustawionej mocy palnika. Moje kotlety smażyły się po 5-7 minut na stronę (były dość grube). W ten sposób usmaż wszystkie kotlety rybne. Chłoną one niewiele tłuszczu, więc zapewne nie będzie potrzeby dolewania go na patelnię. 

Smacznego!

Pozdrawiam Krysia.

Skip to content