Przejdź do treści

Schab pieczony ze śliwką

Witam!

Dzisiaj przepisów wielkanocnych ciąg dalszy.

Pierwszy dzień świąt wielkanocnych to prawdziwa mięsna uczta. Po czterdziestu dniach Wielkiego Postu każdy z biesiadujących przy stole ma ochotę na coś treściwego. Proponuję wyśmienity domowy schab ze śliwką.

Zobacz jak upiec najlepszy schab ze śliwką. Soczysty, idealnie dopieczony i przyprawiony. Tradycyjny i bardzo prosty sposób na wyśmienity schab faszerowany suszonymi śliwkami. Świetne mięso pieczone na Święta.

– soczyste i idealnie doprawione mięso 
– dodatkowo szybki przepis na sos pieczeniowy
– najprostszy sposób na schab pieczony ze śliwkami
– do podania na ciepło oraz na zimno do krojenia w plastry

Składniki:

  • 1 kg schabu środkowego lub od karku
  • do 150 g suszonych śliwek np. kalifornijskich
  • 3 ząbki czosnku lub łyżka czosnku w proszku
  • 2 łyżki oleju
  • pół szklanki wody
  • przyprawy: łyżka majeranku, płaska łyżeczka soli, pół łyżeczki pieprzu zwykłego i tyle samo ziołowego

Schab ze śliwkami

Schab ze śliwką piekę zazwyczaj w zwykłej brytfance bez przykrywki. W przepisie pojawi się również instrukcja pieczenia mięsa w rękawie. Podpowiem też jakich przypraw można jeszcze użyć oraz co można dodać do marynaty, by w prosty i szybki sposób otrzymać różnorodny smak pieczonego mięsa. Opiszę też po krotce, jak zrobić sos pieczeniowy wykorzystując zebrany w brytfance sos z mięsa. 

Schab ze śliwką

Wybierz ładny i równy kawałek schabu środkowego lub ewentualnie schabu bliżej karku. Mięso powinno ważyć około jednego kilograma. Schab umyj szybko i sprawnie (nie za długo) w zlewie pod zimną, bieżącą wodą i osusz od razu ręcznikiem papierowym. Jeśli Twoje mięso z jednej strony pokryte jest warstwą tłuszczyku, to nie odcinaj go. Taki tłuszczyk zabezpiecza mięso przed wysuszeniem w piekarniku. Zawsze też myj zlew po myciu mięsa. 

Przez środek kawałka schabu utwórz kanał, który wypełnisz suszonymi śliwkami bez pestek. Polecam użyć długiego i cieńszego noża. Natnij mięso na środku i powoli przebijaj się na drugi koniec. W razie potrzeby lekko poszerz otwór z obu stron. 


Przygotuj sobie przyprawy, którymi obłożysz schab do marnowania. Będą to: pełna łyżka majeranku; jedna płaska łyżeczka soli; po pół łyżeczki czarnego pieprzu oraz  pieprzu ziołowego; trzy ząbki czosnku przepuszczone przez praskę lub też łyżka czosnku w proszku. 
Jeśli chcesz, by schab był z wierzchu bardziej czerwony i miał lekko słodki smak, to zamiast mieszanki pieprzu ziołowego dodaj słodką paprykę w proszku. Jeśli chcesz by był ostrzejszy, to dodaj też szczyptę chili. Zawsze możesz też dodać odrobinę kolendry młotkowanej oraz suszony tymianek. Możesz też skorzystać z gotowych mieszanek przypraw przeznaczonych do pieczenia mięsa wieprzowego. Mięso można też dodatkowo natrzeć musztardą lub ketchupem .

Otwór zrobiony w mięsie wypełnij całymi suszonymi śliwkami bez pestek. Do kilogramowego kawałka schabu „wcisnęłam” 150 gramów śliwek. 

Kawałek schabu (zaraz po faszerowaniu a przed natarciem ziołami) możesz związać dodatkowo w kilku miejscach nicią do pieczenia mięsa. Taki sznurek kuchenny jest świetny, ponieważ dzięki niemu schab zachowuje bardziej zaokrąglony kształt. Natrzyj schab przyprawami i czosnkiem.


Gotowe do pieczenia mięso zawiń szczelnie w folię. Schab odłóż do lodówki na minimum trzy godziny. Taki schab ze śliwką możesz marynować śmiało nawet do 48 godzin. 

W dniu pieczenia zdejmij folię a mięso przełóż do dowolnego naczynia żaroodpornego. Mięso polej od góry dwiema łyżkami oleju. 
Na mięso możesz też wyłożyć cienkie plasterki słoniny lub też boczku. W ten sposób zabezpieczysz dodatkowo mięso przez wysuszeniem. Jeśli jednak Twój schab miał warstwę tłuszczyku, to nie ma takiej potrzeby. Kawałek schabu ułóż w brytfance tłuszczykiem do góry . 

Ten schab ze śliwką piekłam bez rękawa, czyli również bez przykrywania foremki przykrywką. Do foremki ze schabem wlej pół szklanki wody. Naczynie ze schabem umieść w piekarniku nagrzanym do 200 stopni z grzaniem góra/dół. Wybierz środkową półkę piekarnika. Schab piecz tak przez 10 minut. Po tym czasie zmniejsz moc do 160 stopni i piecz mięso przez kolejne 50 minut. W trakcie pieczenia polecam przynajmniej dwa razy polać mięso zebranym na dnie foremki sosem.
Schab ze śliwką możesz wyjąć z piekarnika od razu po upieczeniu. Po lekkim przestudzeniu odlej rzadki sos do osobnego naczynia. U mnie wyszło równo 200 ml sosu z pieczeni. Na samym dole przepisu podałam szybki przepis na pyszny sos pieczeniowy chrzanowy lub musztardowy do mięsa (z wykorzystaniem zebranego płynu). 


Tak jak obiecałam opiszę jeszcze jak upiec ten schab ze śliwką w rękawie. Taki schab należy przed pieczeniem lekko obsmażyć na patelni. Zatem w dniu pieczenia zdejmij folię a schab obsmaż z każdej strony na patelni. Jak to zrobić? Nagrzej dużą patelnię. Wlej dwie łyżki leju roślinnego do smażenia lub roztop dwie łyżki smalcu. Schab smaż na wysokiej mocy palnika przez 30 sekund minutę na stronę. Obracaj go kawałek po kawałku, by cały ładnie się zarumienił. Następnie zdejmij schab z patelni. 

Schab umieść w rękawie do pieczenia. Zawiąż oba końce. Zachowaj jednak wolną przestrzeń wewnątrz rękawa. Nie zawijaj szczelnie mięsa. Dodatkowo wykonaj kilka otworów w woreczku. Schab w worku umieść na blaszce lub w foremce do pieczenia (Do schabu pieczonego w rękawie nie dodajemy już pół szklanki wody). 

Mięso umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni z grzaniem góra/dół. Wybierz środkową półkę piekarnika. Schab piecz 50 minut. Po upieczeniu odstaw go do przestudzenia, ale nie wyjmuj schabu z rękawa póki całkiem się nie schłodzi. Będzie wówczas jeszcze bardziej soczysty. Rękaw ma dużo zalet. Po pierwsze bardzo ładnie zatrzymuje całą wilgoć mięsa. Po drugie rękaw wyrzucasz a brytfanka łatwo i szybko się myje.
Z odlanego sosu (po pieczeniu schabu ze śliwką bez rękawa) polecam w prosty i szybki sposób zrobić gęsty sos chrzanowy lub musztardowy. 

Składniki na sos:
200 ml sosu odlanego z pieczonego mięsa
po łyżeczce mąki pszennej i skrobi ziemniaczanej
po łyżeczce dowolnej musztardy lub tartego chrzanu

Przestudzony, ale jeszcze lekko ciepły sos odlany po upieczeniu mięsa przelej do małego rondelka. Dodaj łyżeczkę musztardy lub też chrzanu (do wyboru). Przez małe sitko przesyp mieszankę mąk. Cały czas mieszając sos doprowadź go do wrzenia i po chwili wyłącz. Sos pieczeniowy jest już gotowy. 

Smacznego!

Pozdrawiam Krysia .

Skip to content