Przejdź do treści

Wielkanoc w pandemii.

Witam!

Jak spędzić ją bezpiecznie?

Tegoroczna Wielkanoc odbywać się będzie w cieniu trzeciej fali pandemii. Eksperci zgodnie twierdzą, że na okres świąteczny przypadać może szczyt zakażeń koronawirusem w Polsce. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiada, że przed Wielkanocą mogą zostać wprowadzone dodatkowe obostrzenia.

Wielkanoc 2021 – aktualne obostrzenia

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi w Polsce obostrzeniami w spotkaniach organizowanych w domu udział może brać pięć osób oprócz gospodarza i mieszkańców. Do tego limitu nie wliczają się zaszczepieni drugą dawką szczepionki na koronawirusa, o ile preparat został im podany co najmniej siedem dni wcześniej.

Do kościoła udać się można, jeśli ma się zasłonięte usta i nos (dozwolone jest używanie maseczek bawełnianych, a ministerstwo zdrowia zaleca maseczki chirurgiczne lub lepsze).

W mszy uczestniczyć może 1 osoba na 15 m . kw , przy zachowaniu dystansu społecznego (nie mniejszego niż 1,5 m) oraz z zasłonięciem ust i nosa.

Bezpieczna Wielkanoc w pandemii – najważniejsze zasady

Obchody Wielkanocy w Polsce wiążą się z wizytami w kościele. Katolicy uczestniczą w mszach, ale też w święceniu koszyczków przed świąteczną niedzielą. Tymczasem, zdaniem amerykańskiego CDC, to właśnie w kościele najłatwiej jest zarazić się koronawirusem. Przede wszystkim dlatego, że podczas nabożeństwa odpowiada się kapłanowi, śpiewa, ściska dłonie innych wiernych, a także przyjmuje komunię. Te czynności zwiększają ryzyko transmisji wirusa. Ponadto kościół to zamknięte pomieszczenie, w którym gromadzą się ludzie, często z grupy ryzyka.

Jeśli więc chodzi o tegoroczną Wielkanoc, to bezpieczniej będzie spędzić ją z dala od kościoła. W przypadku gdy nie jesteśmy w stanie zrezygnować z religijnych obrzędów, powinniśmy ściśle przestrzegać reżimu sanitarnego, by uniknąć zakażenia koronawirusem.

Większość Polaków nie wyobraża sobie świąt wielkanocnych bez spotkania z rodziną. Tymczasem CDC jest zdania, że to trzecia spośród czynności, które najbardziej sprzyjają zakażeniu koronawirusem. Podobnego uważa też dr Anthony Fauci, który komentuje to tak: Na spotkaniu pojawia się jedna osoba, która jest zakażona bezobjawowo, a potem nagle cztery lub pięć osób z tego spotkania zostaje zarażonych.

Najbezpieczniej jest więc całkowicie zrezygnować ze świątecznego śniadania. Jeśli to nie wchodzi w grę, powinniśmy przede wszystkim unikać spotkania z osobami z grupy ryzyka (seniorami czy przewlekle chorymi członkami rodziny), a także monitorować swój stan zdrowia. Jeśli mamy objawy koronawirusa, świąteczne śniadanie powinniśmy sobie odpuścić – dla dobra pozostałych członków rodziny.

Wśród ogólnych wytycznych, które pomogą zmniejszyć ryzyko transmisji COVID-19 znajdują się: zachowywanie dystansu, dezynfekcja czy wietrzenie pomieszczeń. Jeśli więc będziemy spędzać Wielkanoc tak, jak przed pandemią, dobrze jest zrezygnować z kontaktu fizycznego z członkami rodziny, a także unikać korzystania z tych samych naczyń. Z kolei pomieszczenie, w którym odbędzie się świąteczne spotkanie, powinno się regularnie wietrzyć.

Wielkanoc 2021 w pandemii. Co mówią eksperci?

W 2021 r. Wielkanoc wypada na początku kwietnia. Zdaniem dr Anety Afelt z zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie PAN to właśnie przełom marca i kwietnia będzie szczytowym czasem trzeciej fali pandemii koronawirusa w Polsce.

– Jest bardzo prawdopodobne, że w tym właśnie czasie fala epidemiczna osiągnie swój szczyt. I rzeczywiście, może się to pokryć z okresem świątecznym. Dlatego gorąco apeluję, skorzystajmy z tego, co oferuje nam technika. Spędźmy te święta razem, ale w dystansie – przez internet , komunikatory, przez telefon… Taka bliskość, choć nie ma charakteru fizycznego, może mieć głęboki wymiar duchowy. I tym aspektem emocjonalnym, nie zaś fizycznym, powinniśmy w obecnej sytuacji „mierzyć” jakość naszych relacji.

Pozdrawiam Krysia.

Skip to content